ETKİNLİKLERKENT & MİMARİ

AURA-İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi Konferans – Cumartesi Aurası, Murat Germen “Kentlerin ‘aura’ları var mıdır?”

AURA-İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi’nin Sertifika Programı dahilinde, iki haftada bir düzenlenen Cumartesi Aurası disiplinler arası konferans dizisi devam ediyor. Aralık ayının ikinci Cumartesi Aurası, “Kentlerin ‘aura’ları var mıdır?” başlıklı konuşması ile Murat Germen’i konuk ediyor.

Tarih: 22 Aralık 2018, Cumartesi
Saat: 15:00
Yer: Aura İstanbul
Kayıt için tıklayınız.

“KENTLERİN ‘AURA’LARI VAR MIDIR?” 

Konuşmanın etkileşimli olması umut edilerek; çeşitli sorulara dinleyicilerle birlikte cevap arayan, bol miktarda kent / mimarlık fotoğrafçılığı görseli içeren bir etkinlik olması amaçlanıyor. Ele alınacak soruların bazıları şöyle şekillendirilebilir:
Kent nasıl tanımlanabilir?
Kentli kimdir, kentlilik nedir?
Bir kentin akılda yer etmesini sağlayan bileşenler nelerdir?
Kent insanlara ne verir, ne alır?
Kent mi bizden bekler, biz mi kentten?

MURAT GERMEN Kimdir?

Murat Germen fotoğrafı bir ifade / araştırma aracı olarak kullanan, İstanbul ile Londra’da yaşayan ve çalışan, 1965 doğumlu bir sanatçı, eğitimci ve arşivci. Fulbright burslusu olarak gittiği Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) mimarlık yüksek lisans derecesini Amerikan Mimarlar Birliği (AIA) Altın Madalyası ile aldı. Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotoğraf, sanat ve yeni medya dersleri vermekte. Fotoğraf, mimarlık, planlama, yeni medya ve sanat konularında birçok basılı / çevrimiçi yayını olan Germen, uluslararası platformda onlarca konferansa davet aldı.

Sanatçının eser külliyatı; aşırı kentleşme ve mutenalaştırmanın etkileri, katılımcı vatandaşlık ve kent hakları, yerel kültürlerin belgesel sürdürülebilirliği, insanın doğada neden olduğu tahribat gibi konulara odaklanıyor. Skira (İtalya) ve MASA’dan (Türkiye) olmak üzere iki adet monografik kitabı yayımlandı. Türkiye, Amerika, İtalya, Almanya, İngiltere, Meksika, Portekiz, Özbekistan, Yunanistan, Japonya, Rusya, Ukrayna, Polonya, Bulgaristan, İran, Hindistan, Avustralya, Fransa, Kanada, Bahreyn, Kore, Dubai, Çin, İsveç, İsviçre, Mısır gibi ülkeler olmak üzere seksenin üzerinde kişisel / karma sergiye katkıda bulundu. Sanatçının farklı eserlerine ait 300’ün üzerinde edisyon, yurtiçi / yurtdışındaki kişisel koleksiyonlara ve Istanbul Modern, Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Toruń Çağdaş Sanatlar Merkezi (Polonya), Benetton Vakfı’nın Imago Mundi – Istanbul Codex, Yapı Kredi Kültür Sanat koleksiyonlarına dahil edildi.

CUMARTESİ AURASI Hakkında

Aura İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi’nin sertifika programı dahilinde, iki haftada bir düzenlenen disiplinler arası konferans dizisidir. Mimarlık, şehircilik, sanat, teknoloji, felsefe dallarında tartışma, buluşma ve farkındalık ortamı oluşturmayı hedefler.

Katılım ücretsiz, kontenjan sınırlıdır. Kayıt yaptırmak için tıklayınız.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı