ETKİNLİKLER

Avusturya Kültür Ofisi Mayıs Programı

Mayıs ayı etkinlik programını açıklayan Yeniköy’de bulunan Avusturya Kültür Ofisi, pandemi öncesinde her ay sahip olduğu dolu dolu kültür sanat etkinliklerine geri dönüyor. Ayrıntılı mayıs ayı programında Serhan Bali’nin moderatörlüğünde Schubert konseri, Neve Şalom Sinagogu’nda Brod’un bellek dahilinde oluşan dönem sergisi, İstanbul Besteciler Topluluğu’ndan solo konser verecek olan Kerem Toksöz Fairbrain ve Nisan’da açılmış olan fotoğraf sergisi ile Renate Graf yeralıyor. Son olarak 18 Mayıs Uluslararası Müze Günü çerçevesinde Viyana Sanat Tarihi müzesinde sanal bir tur gerçekleşecek.

Takipte kalın..

11 Mayıs 2022, Schubert „Wanderlieder“ – Serhan Bali

İstanbul Devlet Operası üyesi olan, müzik dergisi Andante / Kitap Kurdu’nun Genel Yayın Yönetmeni ve bariton Serhan Bali, uzun yıllardır Avusturyalı büyük besteci Franz Schubert’in müziğini inceliyor. Değerli müzik adamı, Schubert’in “Wanderlieder”ını dinleyicilere sunacak. Sadece müzikal olarak değil, aynı zamanda izleyicilerle etkileşime girecek, şarkılar hakkında hikayeler anlatacak ve klasik müzik dünyasını çevreleyen bilgileri paylaşacak. Kendisine piyanoda Elif Arslan (mezzosoprano) ve Güldiyar Tanrıdağlı (piyanoda) eşlik edecek.

Erken Romantik dönemin temsilcisi Franz Schubert, 600’den fazla eseriyle klasik müzik dünyasına damga vurmuştur. Bu yıl bestecinin 225. doğum yılı ve bu vesileyle etkinlikler organize ediliyor.

17 Mayıs 2022, Neve Şalom Sinagogu – Hafıza deposu Ernst F. Brod

Yahudi ve sosyal demokrat Avusturyalı Ernst F. Brod (1901–1978) “insanlar arasına karışmak” amacıyla yollara düştüğünde 1934 yılıydı. Paris ve Türkiye’de geçen senelerin ardından, Auschwitz’in kurtarılışının ikinci yıldönümünde (27 Ocak 1947) ömrünün 30 yılını adayacağı 2.000 sayfalık otobiyografisini yazmaya başladı. Brod’un anılara yaklaşım tarzı, kızı Charlotte’ye bıraktığı arşivde hala kendini gösteriyor: Anılar arasında görsel çağrışım zincirleri oluşturarak bunları not ediyor ve yazdığı mektuplarla paylaşıyordu.

Sanatçı Heidi Schatzl, Brod’un kapsamlı çalışmasına bu sergide ışık tutuyor. Sergide köy yaşamı, antisemitizm, kaçış, katliam ve tazminat uygulamaları hakkında fotoğraf işleri var. Ayrıca, İkinci Dünya Savaşı süresince Brod’un ailesiyle birlikte güven bulduğu ve modernleşme sürecine katkıda bulunduğu Türkiye ile arasındaki gönül bağı da özellikle öne çıkıyor. Anı Kayıt Deposu’nda, özel albüm ve arşivlerden seçilmiş fotoğrafların yanı sıra mektuplarından alıntılara yer verilen bir bellek dışavurumunu ortaya koyuyor. Roman Britschgi Quartet, sergi açılışında sahne alarak etkinliğe müzikal anlamda tanık oluşu sağlayacak. Sergi, 2022 Haziran ayı sonuna kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

30 Mayıs 2022, Istanbul Besteciler KolektifiKevin Toksöz Fairbairn 

Yaşar Üniversitesi’nin davetlisi olarak bu yılki İzmir Çağdaş Müzik Günleri’ne Avusturyalı besteci ve deneysel müzisyen Kevin Toksöz Fairbairn katılacak. Bunun yanı sıra sanatçı biri İzmir’de, diğeri İstanbul Besteciler Topluluğu’nda solo konser olmak üzere iki konser verecek.

19 Mayıs 2022’ye kadar, Fotoğraf Sergisi- “İpek Yolu’nda ve Zamanda Geriye Yolculuk”  Renate Graf

Avusturyalı fotoğrafçı Renate Graf’ın İpek Yolu konulu çalışmaları, Nisan ortasından bu yana Avusturya Kültür Ofisi’nde sergileniyor. Renate Graf kendini geleneksel anlamda bir fotoğrafçı olarak görmüyor, “Bu fotoğraflar ne tamamlanmış ne de sonuç odaklı olarak görülebilir. Teknik bir mükemmelliğin peşinde de değiller. Sadece görsel olarak değil, bir dil olarak ve anlama yönelten oklar olarak da işlemekteler. Tanımlamıyorlar tanıklık ediyorlar. Bir evrenin kültürel enginliği içinde kendileri bir dil haline geliyor ve benim gördüğümü anlattığım kendi dilimi de oluşturuyorlar.”

Renate Graf’ın sergisi Ankara CER Modern’den sonra 19 Mayıs’a kadar İstanbul Avusturya Kültür Ofisi, Fransız Kültür Merkezi ve MUSE Contemporary sergilenecek. Çalışma günlerinde ziyaret saatleri 09.00- 16.00 saatleri arasındadır. Detaylı bilgi için istanbul-kf@bmeia.gv.tr adresi üzerinden iletişine geçebilirsiniz.

 18 Mayıs 2022, Sanal Tur- Viyana Sanat Tarihi Müzesi „Iron Man“ Mode in Stahl

13 Mayıs tarihinden itibaren VIMEO’da

Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Federal Bakanlığı ve Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Uluslararası Müze Günü vesilesiyle yeniledikleri işbirliğinden kıvanç duyuyor ve izleyicileri Viyana’daki Sanat Tarihi Müzesi’nin imparatorluk cephaneliği ve avcılık odasına sanal bir tura davet ediyorlar.

Haber: Mine Bora Diri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı