SANATTAN

Bedri Baykam: ‘2068, 100. yıl demokrasi mücadelesini tasarlamakla meşgulüm’

Piramid Sanat, 1968 Kuşağı’nın 50. yılı vesilesiyle bir sergi ve etkinlikler dizisini izleyicilerle buluşturuyor. Bu sergi ile ilgili kaleme aldığı yazısında Bedri Baykam, sanatseverleri küratörlüğünü yaptığı sergiye davet ederken, 68 ruhunun hiç bitmeyeceğinin işaretlerini verdi.

1997’de İstanbul’da, 1999’da Küba’da, 2008’de İstanbul’da açtığı ’68 kuşağı’ sergileri serisine, 50. yılında bir yenisini daha ekleyen Bedri Baykam, ‘1968: Yarım Asırlık Genç’ sergisi ile sanatseverleri 68 anılarını tazelemeye davet ediyor.

Küratörlüğünü yaptığı sergi ile ilgili bir yazı da kaleme alan Bedri Baykam, 68 Kuşağı’nın mücadelesini ve yolculuğunu anlatırken, sanatseverleri şu sözlerle sergiye davet etti:
‘Ben bu 68’in sönmeyen ateşi üzerine 3. kez bir sergi düzenliyorum. İlk sergide, 1997’de, yayınladığımız sembolik İç Manzaralar gazetesinin başlığı “Dünyayı değiştirmek isteyen gençlerin öyküsü”ydü. İçinde tarihte yeri doldurulmaz söyleşiler vardı. O önemli şahsiyetlerden Sadun Aren, Muhsin Batur, Halit Çelenk, Raif Ertem, Cemil Gezmiş, Celil Gürkan, Rasih Nuri İleri, Kazım Kolcuoğlu, Necdet Uğur, İlhan Selçuk ve Hasan Yalçın iyi ki o uzun söyleşileri gerçekleştirmişim ve tarihe o belge kalmış. O ilk sergi, bugün artık tarih olan AKM’de açılmış ayrıca Mithat Bereket çok güzel bir videoyla bu sergime destek vermişti.

2008’de İç Manzaralar’ın 2. yayınının başlığı “1968’in 40. Yılında, Geçen Yüzyılı Derinden Sarsan Fırtınanın Bir Röntgeni… Bir Rüzgarın Arkeolojik Kazısı” idi. Bu sefer Piramid Sanat ve UPSD’de büyük bir grup sergisi yapmıştık. Daha önce bahsettiğim, Deniz Gezmiş’in parkası, Türkiye’nin ilgi odağı olmuştu. Yine 88 sayfalık bir gazete bu sergiye eşlik etmiş ve büyük bir bellek oluşturmuştu. Şayet Perşembe günü Piramid Sanat’a gelirseniz, 50. yıl için hazırladığımız gazetenin başlığının “1968: Yarım Asırlık Genç” olduğunu göreceksiniz.

O yayın ve sergi hakkında ne düşüneceğiniz, sizin takdiriniz olacak. Ben şimdiden 100. yıl için demokrasi mücadelesinin bu sonsuz meşalesini 2068’de nasıl ele alacağımızı tasarlamakla meşgulüm! Bence siz n’olur ne olmaz bu buluşmayı kaçırmayın!’

Açılışı 10 Mayıs‘ta yapılacak ve 31 Temmuz 2018 tarihine kadar devam edecek 1968: Yarım Asırlık Genç sergisi farklı kuşaklardan 20 sanatçıyı bir araya getiriyor. :
Ertuğrul Akyüz, Bedri Baykam, Sinan Eren Erk, Bahri Genç, Genco Gülan, Murat Havan, Horasan, Nesren Jake, Ekrem Kahraman, Serhat Kiraz, Seydi Murat Koç, Komet, Ergin Konuksever, İrfan Okan, Ardan Özmenoğlu, Denizhan Özer, Nedret Sekban, Ceren Selmanpakoğlu, Yusuf Taktak, Anıl Taşezen, Mehmet Yılmaz

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı