KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Uzak Yakın’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Seramik ve heykel sanatçısı Fatih Şimşek’in kişisel sergisi “Uzak Yakın” 22 Kasım Salı akşamı FulArt Sanat Evi’nde yapılan özel bir davetle izleyicisi ile buluştu.Türkiye’de ilk kez canlı manken kullanılarak yapılan heykel sergisi dikkatleri üzerine çekti.

Sergide biri kadın ve diğeri maske olmak üzere iki ana unsuru bir araya getiren sanatçı, bir direniş alanı ile karşı duruş sergilerken, çıplak kadın formları ile da protest bir yaklaşım oluşturuyor.

Eserler dokuz yıllık bir çalışma sürecinin sonucunda ortaya çıkmış olup, dönemsel işlerin kavramsal ve felsefi olarak bir örüntü içerisinde anlamlandırılıp üretildiğini görmekteyiz.

Fatih Şimşek’in ifadesi ile;

“İlk dönem işlerimde kadın formlarını daha realistik ürettim. İkinci dönem işlerimde ise soyutlama yoluyla daha ince ve uzayan kadın formları haline getirip, kilitli maskeler ekledim. Maskeler üzerindeki kilitlerin anahtarlarının olmaması da sistemin bize taktığı ve dayattığı kırılamayan olgular olarak sembolize ettim.”

Sergide anlatılmak istenen toplumsal normların bir başkaldırı, bilinçaltı öğretileri, zaman zaman içe dönüş hikayesini çağımızda yaşanılan olaylar zinciri ile harmanlayıp, mitolojik karakter olan Medusa ile taçlandırıyor.

Üç metreye, dört metre olan dev seramik duvar panosunda Medusa’nın anlatıları ile karşılaşıyoruz. Buradaki Medusa, insanları taşlaştırmayıp, gaz maskeli hale getiriyor.

Sanatçı işleri vasıtası ile toplumsal cinsiyet eşitliği vurgusu yaparken, kapitalizmin dayattıklarını, ölüm, yaşam, yeniden doğuş, direniş  gibi konuları ele alıp aslında bu dünya hepimizin dünyası ve aynı çatı altındayız mesajını vermekte.

Sergideki diğer aşama ise duvara taşınan gaz maskesi silüetinin olduğu duvar panoları. Sanatçının ifadesi ile;

“Panoların iki  farklı özelliği var. İki renk, kırmızı ve beyaz.
Beyaz; bizim içten, samimi duygularımızın beyazı.
Kırmızı ise yaşanılanların kırmızısı!!!”

Eserler arasında canlı performansın da  gerçekleştiği, binlerce gaz maskesi üzerine oturmuş bir kadın var. Bu kadın kendi iç dünyasında meditasyon yaparak umudu ve iyiliği çoğaltıyor ve kadının karşısında duran koruyucu maske totemlerinin gözündeki aynalar…
Kadın aynalar vasıtası ile bu sistemi yaratan kişi ile yüz yüze geliyor.
Kim mi?
Bu kişi…
BİZİZ!

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

“UZAK YAKIN” 06 Aralık 2022 akşamına kadar FulArt Sanat Evi’nde, Pazar günleri hariç ziyarete açık olacak.

Fatih Şimşek Kimdir?

1986 Ankara Şereflikoçhisar’da doğdu. Aksaray Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin ardından Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nü bitirdi.

Orhan Veli’ye ithafen Londra’da geçirdiği dört yılın ardından;

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik ve Cam Bölümü’nde, Yüksek Lisans eğitimini tamamladı ve “Seramik Sanatlarında, Sanat, Siyaset İlişkisi” üzerine tez yazdı.

Sahip olduğu sekiz sanat ödülü.Onuncu kişisel sergisi birçok uluslararası sergi deneyimi ile seramiğe olan tutkusunu çoğaltarak Broart Sanat Atölyesi’nde devam ediyor.

Stresle Mücadele Etmek için 10 Altın Öneri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu