ETKİNLİKLERTİYATRO OYUNLARI

Bergama Tiyatro Festivali 26-29 Ağustos’ta

Bergama’yı tiyatro saracak

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Bergama Tiyatro Festivali, Türkiye’deki ve dünyadaki güncel sahne sanatları örneklerini Bergama’nın simge mekânlarında seyirci ile buluşturacak. Festivalde ayrıca farklı disiplinlerden konukları da ağırlayacak.

BERGAMA TİYATRO FESTİVALİ 26-29 AĞUSTOS 2021 ARASINDA YAPILACAK

İlki 2018 yılında gerçekleştirilen ve yoğun ilgi ile karşılanan Bergama Tiyatro Festivali, bu yıl 26-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında ulusal ve uluslararası toplulukları Bergama’da sanatseverlerle buluşturuyor. Festival kapsamında, katılımcıları Bergama’nın simgeleşmiş mekanlarında özel bir seyir deneyiminin yanında; kültür, sanat, tarih ve güncel olayların performans sanatları aracılığıyla tartışmaya açıldığı bir atmosfer bekliyor.

Festival programı; ulusal ve uluslararası seçkisinin yanı sıra yerli oyun ve performanslara da yer verirken; amatör-profesyonel tiyatro üreticileri için sektörleşme süreçlerine katkı sağlayacak bir ortam hazırlanması, sosyal ve kültürel yaşama erişim hakkının herkese eşit sunulması, çocukların ve gençlerin katılımının arttırılması gibi 4 temel mesele odağında şekilleniyor. Bergama’nın eşsiz doğası ve tarihiyle bütünleşen festival programında ulusal ve uluslararası seçkiler, atölyeler, açık oturumlar yer alıyor.

Direktörlüğünü Eren Arıkan’ın üstlendiği festivalin ulusal programı kapsamında; DasDas’ın çok sevilen oyunu Vahşet Tanrısı, prömiyerini Bergama Tiyatro Festivali’nde yapacak olan Kumabaracı50 yapımı “Demiryolu Hikâyecileri” ve yine prömiyerini festivalde yapacak olan Mekân Artı Berlin ortak prodüksiyonu “Uzak” gibi tiyatro oyunları sahnelenecek.

İLK ADIMLARINI FESTİVALDE SERGİLEYECEK

Festivalde ayrıca farklı disiplinlerden konuklar da yer alacak. Hareket noktası olarak aldığı Büyük Bergama Sunağı’nı sesli mimari ve performanslar ile yeniden yorumlayan Cevdet Erek, bu yorumların ilki olan Bergama Stereo’yu 2019’da Ruhrtrienale kapsamında Bochum’da ve Berlin’de Hamburger Bahnhof Müzesi’nde sergilemişti. Sanatçı projenin Bergama’da gerçekleşecek uzun soluklu olması planlanan devamının ilk adımlarını festivalde sergileyecek.

Sürdürülebilir, paylaşan ve dönüşen bir festival hayaliyle 3 yıl aranın ardından yeniden merhaba diyen Bergama Tiyatro Festivali, Bergama’nın tarihi sokaklarında kaybolmak, antik tiyatrolarında, çağdaş mekanlarında oyunlar izlemek isteyenleri Bergama’ya davet ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu