SANATTANSANATTUBESİNEMA

‘1 Film’ : ‘Günümüzde Tiyatro Ve Sanat Kokuşmuş Halde!’

Yönetmenliğini Achero Mañas’nın yaptığı 2003 yapımı bir belgesel-film:
‘Noviembre (~ November) – Kasım’

‘Sanat içinde geleceği barındıran bir silahtır.’ ve “Parayı kabul etmek sanatı satmak demektir.” temalı bu filmde sanat adına önemli mesajlar var. Filmin bir sahnesini sizinle paylaşıyoruz. Hala izlemediyseniz, tamamını da mutlaka izleyin.

‘İzin verirseniz, sizlere küçük bir hikayem var. Geçen gün bu sahneyi ele geçirip, sesimizi duyurmaya karar verdik. Bunu yaptık çünkü bıktırdılar bizi.

Evet! yorulduk! tükendik! ümidimizi yitirdik! Çünkü günümüzde tiyatro ve sanat gerçekten kokuşmuş halde. doğru! leş kokan genel kurul odaları, devlet memurları, ticaret, reklamcılık, tekdüzelik, rahatına düşkünlük, boş zaman, can sıkıntısı, bürokrasi ve yalan- dolan! bir tek sanat yok! zavallı sanatım! sanat artık yok.

Artık sadece sanat ticareti, sanat borsası ya da sanatı teşvik ticareti var. Bir başka banka hesabı daha, sayıları toplama sanatı. Ama biz buna alet olmayacağız. Çünkü bizler özgürüz. Bizler sanatın kalpleri değiştirebileceğine inanıyoruz ve onlara güç verebileceğine.

Sanat, insanlara yaşadıklarını hissettirebilir. Sanat, erkek ve kadın ruhuna erişebilir. Sanat topluma şuur getirir. Bizleri daha iyi birer birey yapar. Sanat evrensel olabilir. Sınırsız, her türlü dinden ve ırktan bağımsız. Sanat, bir silah olabilir. Ama bir dekor asla! Gerçek bir silah.

Silah sesi duyulmalı! Hedef vurulmalı!’

NOVIEMBRE
Yönetmen: Achero Mañas
Senaryo: Chero Mañas, Federico Mañas
Müzik: Eduardo Arbide
Tür: Kara Komedi, Dram

Evden Çıkmadan Gezebileceğiniz 17 Sanal Müze 18

Başa dön tuşu