SANATTAN

Bir sanatçının nefesiyle var olma mücadelesi!

Mamut Art Project Sanat Fuarı, Küçükçiftlik Park’ta açıldı. 50 bağımsız ve genç sanatçının katılımıyla gerçekleşen fuarda ayrıca ‘performans sanatı’, satın alınabilen bir değer olarak sunuluyor. Fuarda ‘Maddesiz’ teması ile işlenen performans sanatının önemli isimlerinden Umay Uzay, ‘İter, Çeker’ başlığıyla bir performans gerçekleştirdi.

Seyhan Musaoğlu ve Simge Burhanoğlu’nun küratörlüğünde hazırlanan ‘Maddesiz’ teması ile kapitalizmin sunduğu maddiyatın hakimiyetinin, kendi öznelliğini özgür kılabilmek adına yeniden değerlendirmeye açıldığı Mamut Art Project Sanat Fuarı‘nda genç sanatçı Umay Uzay, ‘ İter, Çeker’ konulu bir performans gerçekleştirdi. Emek sömürücülerine eleştirel bir bakış açısı getiren ve sanatçının kendi alanını korumayı amaçlayan performans, seyircilerin katılımıyla interaktif bir şekilde yapıldı.

Umay Uzay, 30 yaşına girerken emeklerinin görülmemesini farkettiği anda ve tepesine üşüşen emek sömürücülerine karşı kendisine bir koruma alanı yaratmaya karar verir ve bu performans ortaya çıkar. Performansta sanatçı, kendisine ayrılan alanı bu fikirle somutlaştırırken, izleyiciyi performansa birebir dahil ederek, onları içeri/dışarı hareket ettirerek, alanın kontrolünü elinde tutmaya çalışır. Sanatçı izleyici ile dingin, sessiz bir şekilde göz teması kurar ve nefesiyle içine doğru çekerek yada iterek ve direnmezler ise; küçük bedensel hareketlerle bu kontrolü sağlamaya çalışır. Ve sanatçı alanını her ne pahasına olursa olsun korur.

1 saat süren performans sonunda sanatçı, hayatın kontrolünü ele geçiren emek sömürücülerine karşı kendi alanını nasıl korumayı başardığını izleyicilere gösterdi.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı