ETKİNLİKLER

Borusan Contemporary – Diana Thater ‘A Runaway World – Kaçak Dünya’

Ünlü sanatçı Diana Thater’in soyu tükenmekte olan hayvanları tehdit eden kaçak avcılığa çağdaş sanat penceresinden baktığı A Runaway World – Kaçak Dünya adlı sergisi İstanbul Bienali bünyesinde, 16 Eylül 2017-18 Şubat 2018 tarihleri arasında, Borusan Contemporary’de…

Ünlü çağdaş sanatçı Diana Thater’in 16 Eylül 2017 – 18 Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul’da, Perili Köşk’te sergilenecek olan A Runaway World adlı sergisi, Borusan Contemporary Sanat Yönetmeni Kathleen Forde ve The Mistake Room‘un Yöneticisi ve Sanat Direktörü Cesar Garcia tarafından hazırlandı. Sergi beş adet video temelli enstalasyondan oluşuyor.

İstanbul Bienali bünyesinde sanatseverlerin ilgi ve beğenisine sunulacağı açıklanan Diana Thater: Runaway World, ilk olarak Los Angeles’daki Mistake Room tarafından hazırlanmış ve 2017 yılının ilkbaharında sergilenmişti. Borusan Contemporary’de, kaçak avcılık yüzünden yakın gelecekte soyu tükenme tehlikesi altında olan hayvanların durumunu inceleyen bu işlerin geniş bir tekrarı sunulacak.

Kathleen Forde, “İstanbul’da Diana Thater: A Runaway World’in geniş bir versiyonunu sunmaktan çok memnunuz. Diana’nın tehlikede olan türlerin ve çevrelerinin kırılganlığını tasvir eden instalasyonları, geleceğimizle ilgili canlı öngörüler ve eylem çağrılarıdır” dedi. Açıklamalarına “Üçü halihazırda sergilenmekte olan bu beş eser, sanatçının çevre sorunlarınına yaklaşımını anlatıyor. Daha önce sergilenen As Radical As Reality – Gerçek Kadar Radikal (2017) ve A Runaway World – Kaçak Dünya (2017) adlı eserler, The Mistake Room tarafından adı yine A Runaway World olan ve 2017 baharında düzenlenen serge için sipariş edilmişti. Yeni enstalasyonlar ise kaçak avcılar tarafından fildişi için avlanan fillerin videoları, boynuzları için nesli tükenene kadar avlanan bir tür olan Kuzey Beyaz Gergedanı’nın son örneğinin ve bu türün yaşadığı arazinin görüntülerinden oluşuyor” diye devam eden Forde “Thater ve ekibi silahlı muhafızların korunduğu alanlarda yaşayan bu canlılara eşi benzeri görülmemiş bir erişim elde etti. Videolar, sürükleyici ve hatta rahatsız edici bir deneyim yaratmak için sanatçı tarafından özel olarak tasarlanmış X-şeklinde ekranlara yansıtılıyor” diye ekledi. Kathleen Forde İstanbul’daki amiral gemilerinde sanatseverlerin huzuruna çıkmaktan heyecan duyduklarını söyledi.

Borusan Contemporary
Baltalimanı Hisar Cad. Perili Köşk No:5
Rumeli Hisarı/Sarıyer-İstanbul Türkiye

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı