ETKİNLİKLER

Borusan Contemporary İki Sergi – Mika Tajima ‘Esir’, Metin Eloğlu ‘Alacakaranlık’

BORUSAN CONTEMPORARYDE İKİ YENİ SERGİ

MIKA TAJIMANIN ESERLERİ BOĞAZA KONUK OLUYOR

Borusan Contemporaryde 3 Mart 2018 Cumartesi günü iki yeni sergi ziyarete açılacak. Sergilerden ilki Mika Tajima: Esir. Japon-Amerikalı sanatçı Mika Tajimanın eserleri  Borusan Contemporary ve New Museum işbirliği ile Perili Köşke taşınıyor. Alacakaranlıksergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonunda yer alan eserlerden bir seçkiyi sanatseverlere sunarken, 1985 yılında aramızdan ayrılan şair ve ressam Metin Eloğluna selam veriyor.

Ünlü Japon-Amerikalı sanatçı  Mika Tajima ’nın eserlerini 3 Mart–19 Ağustos 2018 tarihleri arasında İstanbul’a taşıyacak  Mika Tajima: Esir  sergisi,  Margot Norton ’ın küratörlüğünde hazırlandı.  Borusan Contemporary  ve  New Museum  işbirliğiyle gerçekleştirilen sergi, etrafımızı çevreleyen, doyuran, bedenlerimizi ve davranışımızı düzenleyen görünmez güçlerin hayatımızı nasıl etkilediğiyle ilgilenen dört farklı işi bir araya getiriyor.

Sergide sanatçının akustik veriyi soyut kompozisyonlara dönüştürerek dokunmuş tekstil işlerinden oluşan  Negatif Entropi  serisi, canlı olarak Twitter akışına göre toplumun genel ruh haline tepki veren ışık yerleştirmesi  Meridyen (İstanbul), duvara gömülmüş jakuzi püskürtücülerinden basınçlı hava çıkaran  Güçlü Dokunuş (Manu Dextra Sinistra, Yatay)  adlı çalışması ve tahmin yürüten bilgisayar algoritmalarını kullanarak değişken duman görüntüleri üreten  İnsan Sentezi (İstanbul) adlı video yerleştirmesi yer alacak.

Mika Tajima: Esir  sergisinin adı, eski ve ortaçağ bilimine göre elle tutulamayan bir maddeyi tarif ediyor. Bu maddenin, yeryüzü üzerindeki alanı kapladığına, ışık ve elektromanyetik dalgaları aktardığına inanılıyordu. Görünmez oldukları düşünülse de teknoloji ve veri de ‘esir’ gibi maddesel olan her şeye nüfuz ediyor. Maddesiz ama ölçülebilen bir mecra olan dijital bilgiyi malzeme olarak kullanan  Tajima  ise algı, karar ve duygularımızı şekillendiren güçle ilgili altyapıları sorguluyor.

1975 yılında Los Angeles’ta doğan  Mika Tajima, New York’ta yaşıyor ve çalışıyor. Heykel, resim ve yerleştirme alanlarında eser üreten sanatçı yapıtlarında insan bedeninin fizikselliği, üretkenliği ve algılanamayan arzularını şekillendirmek ve kontrol etmek için geliştirilmiş olan teknolojileri ve teknikleri sorguluyor. İşleri ‘geçici’ ile ‘elle tutulamayan’ın arasındaki boşlukta yer alan  Tajima, kullandığı mimari sistemler, ergonomik tasarım ve psikocoğrafi veriyle fiziksel bedenlerimiz ve sanal kişiliklerimizle ilişkili tecrübe ettiğimiz karmaşık güç ve teslimiyet ağlarının altını çiziyor.

Metin Eloğlu na selam olsun: Alacakaranlık                                   

Borusan Contemporary ’de ziyarete açılacak bir diğer sergi ise  Alacakaranlık . Şair ve ressam  Metin Eloğlu ’nun (1927-1985) çalışmalarını çıkış noktası olarak alan sergi, medya sanatının Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan çarpıcı örneklerini sunacak. Serginin küratörlüğünü, koleksiyondaki eserleri daha önce sırasıyla Leyla Erbil, Tezer Özlü, İlhan Berk, Tomris Uyar ve Oktay Rifat’tan aldığı ilhamla hazırladığı sergilerde izleyiciye sunan  Dr. Necmi Sönmez  üstleniyor.

Tam anlamıyla sıra dışı bir sanatçı olan Eloğlu, alışagelmedik bir ressam, nereye konulacağı belli olmayan bir şair. Çok erken sayılabilecek tarihte 1949’da, soyut resimler yapan Eloğlu, 1951’de yayınladığı  Düdüklü Tencere  isimli şiir kitabıyla,  Orhan Veli ’den devraldığı olağanüstü dili ilerletiyor. Dili, renkleri, çizgileri hiç beklenmedik kaynaklardan beslenen sanatçı, hem edebiyat, hem de resim çevrelerinde adeta tırnaklarıyla kazıyarak kendisine bir yer, bir köşe açıyor. Yazdıklarında da çizdiklerinde de nereden geldiği belli olmayan bir hırçınlık, huzursuzluğun getirdiği tırmalamalar var.

Bu koleksiyon sergisinin çıkış noktası Eloğlu’nun 1983’te yayınladığı Loş şiiiri:

“Loş

Kulaklarımızı ağzına dayasak da

Dilini dudaklarını çekelesek de

Hiçbir şey demiyordu

Ham üvezler diziyordu ardı ardına

Gözlerinde çamur kırıntıları

Çekirgeler bir sıska arı

Püskül püskül sarılar

Öldürseniz söylemiyordu 

Yürüyüp yola çıktı sonra

Hepimizi bir karanlıktır bastırdı.” *

Eloğlu’nun loş, karanlık olarak yorumladığı olgular, Alacakaranlık  sergisinin 3. ve 4. katlarında geliştirilen yeni sunuma gönderme yapıyor. Video ve ışıklı heykel çalışmalarının daha iyi izlenebilmesi için karanlık mekâna dönüştürülen bu bölümler, serginin dil, dudak, kulak, göze hitap eden bütüncül yapısını ortaya çıkarıyor. Nasıl ki  Eloğlu ’nun şiirini bir çırpıda anlamak mümkün değilse,  Alacakaranlık  sergisi de belli başlıklar altında toplanamayacak bir yapıya sahip. Bu açıdan her kat kendi içinde tutarlılığı olan bir bütün olarak tasarlandı.

Sergiler 19 Ağustos 2018 Pazar akşamına kadar ziyaret edilebilecek.

Ziyaret Saatleri: Borusan Contemporary yalnızca hafta sonları 10.00–19.00 saatleri arasında açıktır.

* Metin Eloğlu, Bu Yalnızlık Benim: Toplu Şiirler(1951-1984), s. 405. Yayına Hazırlayan: Mehmet Taner, Yapı Kredi Yayınları İstanbul, 2005

Borusan Contemporary

Borusan Contemporary, İstanbul’da Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nu merkez alan sergiler, etkinlikler, eğitim faaliyetleri, yeni sipariş edilmiş işler ve kuruma özel enstalasyonlardan oluşan çok platformlu bir programdır. Bu aktiviteler özellikle medya sanatlarına; yani daha geniş anlamıyla, zaman, ışık, teknoloji, video, yazılım ve ötesiyle çalışan sanatçılara odaklanır. Programın çoğu Borusan Holding ofislerinin de bulunduğu, İstanbul’daki Perili Köşk’te gerçekleşiyor ve bu da özünde ofis ortamında yer alan benzersiz bir müze yaratıyor. Galeri, ofis alanları, cafe, Borusan Sanat Mağazası ve boğazın nefes kesici manzarasına hakim açık hava terasları da dahil olmak üzere tüm bina hafta sonları halka açıktır.

Rumelihisarı Mah. Baltalimanı Hisar Cad. No: 5 Perili Köşk, Sarıyer, İstanbul

Başa dön tuşu