SANATTANTİYATRO

Bu Dünyadan ‘Gülriz Sururi’ geçti!

”Gülriz Sururi, Engin Cezzar ile yan yana bir çınarın altındalar”
Yakın zamanda kaybettiğimiz usta sanatçı Gülriz Sururi, Kadıköy Süreyya Operası’nda düzenlenen programla anıldı
.

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen programın sunumu Zeynep Oral ve Selçuk Yöntem yaptı. Gülriz Sururi, ‘Aşka, Sanata, Yaşama Dair’ başlığı ile hazırlanan programda Zeynep Miraç, Seçkin Selvi, Dikmen Gürün ve Aydın Engin, Sururi’yi ve tiyatro sanatına katkılarını anlattılar. Oyun programları olduğu için Genco Erkal, Tilbe Saran ve Ali Poyrazoğlu da gönderdikleri görüntülü mesaj ile Gülriz Sururi’yi anlattılar. Anma programında piyanoda Simten Şenpolat eşliğinde Ayça Varlıer de şarkıları ile katkı sundu.

Anma programı Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu‘nun açılış konuşması ile başladı. Aykurt Nuhoğlu, Gülriz Sururi’nin Kadıköy’de yapılan tiyatro etkinliklerini yakından takip ettiğini ve destek olduğunu söyledi.

Anma programında konuşmaların yanında Gülriz Sururi’nin rol aldığı oyunlardan kesitler de gösterildi. Anma programında ikinci olarak Gazeteci ve Gülriz Sururi’nin manevi kızı Zeynep Miraç konuşma yaptı. Zeynep Miraç, hayatına tanıklık ettiği Gülriz Sururi’yi anlattı.

Tiyatro eleştirmeni Dikmen Gürün yaptığı konuşmada Gülriz Sururi’nin tiyatro yolculuğunu anlattı. Gülriz Sururi’nin tiyatro içinde geliştiğini, büyüdüğünü anlattı. Tiyatronun bir ana gibi Gülriz Sururi’yi sarıp sarmaladığını ve Gülriz Sururi’de tiyatroya aynı şekilde sarıldığını söyledi.

Yazar Seçkin Selvi yaptığı konuşmada Gülriz Sururi’nin genç tiyatrocuları desteklemek için bıraktığı fon, eğitim için bıraktığı miras ile Cumhuriyet kadını tavrını göstermiş olduğunu belirtti.

Oyun programı olduğu için anma programına katılamayan sanatçılardan Genco Erkal, gönderdiği video mesajda Gülriz Sururi ile tanışmalarını ve beraber çalıştıkları Keşanlı Ali Destanı’nı anlattı. Keşanlı Ali Destan’ın Türk tiyatrosu için bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Keşanlı Ali Destanı oyunu gerçekten de destan oldu. Genco Erkal, Gülriz Sururi’nin çok usta bir oyuncu olduğunu bundan daha önemlisi bir yaşama ustası olduğunu belirtti.

Yine Gülriz Sururi ile çalışmış Ali Poyrazoğlu gönderdiği video mesajda birçok oyunda karşılıklı oynadıklarını ve kendisi için büyük şans olduğunu söyledi.

Anma programında konuşma yapan gazeteci Aydın Engin, Gülriz Sururi’nin hep ‘annemin karnında ilk sahneye çıktım’ dediğini hatırlattı.

Yine anma programına video mesaj gönderen Tilbe Saran, Gülriz Sururi’nin içinde her rengi barındıran beyaz bir kadın olduğunu söyledi.

Son olarak Gülriz Sururi’nin Engin Cezzar’a sesleniş videosu gösterildi. Bir ömür birlikteliğin ifadesiydi.

Anma programı Gülriz Sururi’ye sunulan karanfillerle tamamlandı.

Haber-Fotoğraf-Video: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu