RESİMSANATTAN

BU RESİMLER ÖNCE DÜNYAYI DOLAŞTI!

Mine Sanat Galerisi yönetimindeki Antonina Sanat, yeni sezonuna Genco Gülan’ın “Uçan Resimler” adını verdiği küresel projesi ile başladı.

Sanatçı Genco Gülan, “Uçan Resimler” ismini verdiği yeni serisinde, resimleri kelime anlamına uygun olarak resmen uçuruyor. Bu sergi için özel olarak hazırlanan resimlerin tümü, dünyanın faklı ülkelerine seyahat edip, farklı şehirlerine ve önemli noktalarına uçaklar ile gidiyor, buralarda fotoğraflanıyor ve beraber sergilenmek üzere geri geliyorlar. Gülan, her ülke için farklı ve yeni bir resim yapıyor. Resimler gittikleri ülkedeki ikonik anıtlarda (Çin Seddi, Çin), simge noktalarda (Ümit Burnu; Güney Afrika) veya farklı binaların önünde (Giza Piramitleri, Mısır) fotoğraflandılar. Şimdi İstanbul’daki sergide uçan resimler, fotoğraflar ve taslak çizimlerle birlikte sergileniyorlar.

Gülan, sanat dolaşımının kangren olduğu bölgelerle yapıtlarını tanıştırabilmek için Uçan Resimler projesini geliştirdi. Yapıtlar Rusya, Kore, Japonya, Güney Afrika, Mısır, Sırbistan, Lübnan, Yunanistan, Japonya, Çin gibi ülkelere gitti. Bu sürprizli projede resimleri taşıyanlar da performansçı haline gelirken, her ülkedeki farklı bir fotoğraf çekimi, bir happenning haline dönüştü.

Genco Gülan’nın “Uçan Resimler” isimli sergisinde denediği şey yeni sergileme yöntemleri olduğu kadar yeni bir tür bağlamsal estetik ve/veya Konumsal Sanat adını verebileceğimiz yeni bir sanat akımı… Her bir yapıt, seyahati sırasında farklı insanlar ile karşılaşıyor ve her fotoğraftan ayrı bir hikâye çıkabiliyor. Kimi yapıt görüntülendikten sonra geri dönmeyi başaramıyor, kimi fotoğraf bürokratik engellere takılıyor, siliniyor. Fakat en güzeli de sanat galerisine gitme alışkanlığı olmayan insanların beklemedikleri yerlerde ve anlarda sanat yapıtları ile bir şekilde karşılaşmaları…

Yaklaşık bir seneden beridir süregelen, resimlerle devri alem, Antonina Sanat Galerisi‘nde gerçekleşen İstanbul sergisinden sonra da devam edecek.

Bu sergiyi 9 Kasım 2018 tarihine kadar Antonina Sanat Galerisi‘nde ziyaret edebilirsiniz.

Antonina Sanat Galerisi
Ergenekon Mah., Halaskargazi Cad. 9/1, Kenter Tiyatrosu Üstü,
Askeri Müze Karşısı Harbiye/Şişli/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı