KÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

‘Nutuk Yıldızı’ gösterileri başladı. – Nasuh Bektaş yazdı…

İstanbul1881‘in Genel Müdürü Alp Armutlu‘nun anlatımıyla ‘Nutuk Yıldızı’ gösterileri başladı.

Alp Armutlu ve ekibi tarafından çok değerli bir çalışma yapılmış. Kurtuluş Savaşının yol haritası olan Nutuk ve Atatürk‘ün kurtuluş yol haritası olan güzergâhın birlikte harmanlandığı eşsiz bir çalışma olmuş.

Atatürk’ü, Nutuk’u, Kurtuluş Savaşını hepimiz az çok okuduk ve biliyoruz veya bildiğimizi sanıyoruz. Bu belgesel gösteriminde bilmediğimiz veya farkına varmadığımız birçok bilgi, detay gözler önüne seriliyor.

Özellikle tarihin değerlendirilmesinin en doğru yolu, tarihi dönemi kendi şartları içinde değerlendirmektir. “Nutuk Yıldızı” Kurtuluş Savaşını o dönemin şartları ile bize hem Nutuk, hem Kurtuluş Savaşı belgeseli hem de bizzat olayların geçtiği mekânlarıyla sunuluyor. Belki bu yönüyle bu çalışma ilk defa yapılıyor.

Atatürk’ün İstanbul’dan çıkıp, Samsun’a ayak basması ile başlayan ve İzmir’i düşman işgalinden kurtarmasıyla tamamlanan kurtuluş yolu adım adım takip edilmiş ve bütün duraklara uğranmış. Bütün bu yolculuğun ne şartlar altında yaşandığı bizzat ekip tarafından da tecrübe edilmiş.

Atatürk’ün Nutuk’u yazma nedeni nedir, ne zaman karar vermiştir, nasıl yazılmış, nasıl okunmuş bunları da detaylı öğrenme imkânı oluyor. Atatürk ve arkadaşlarının yolculuğuna birlikte bir şahitlik yapmış oluyoruz.  Sanırım bu yolculuğa bu ülkede yaşayan herkesin çıkması gerekiyor.

NUTUK YILDIZI, Kurtuluş Savaşını bugüne kadar görmediğimiz bir tarzda bize anlatıyor ve yaşatıyor.

Bu gösterinin herkes tarafından takip edilmesini dilerim. Bu çalışma da emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim.

Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu