ETKİNLİKLERSERGİ

Bu Sergi, Üç Hayvan Türünün Taksonomik İsimlerinin Değiştirilmesini İrdeliyor

Larissa Araz’ın ‘In Hoc Signo Vinces’ başlıklı kişisel sergisi 12 Mart – 27 Nisan 2024 tarihleri arasında Versus Art Project’te gerçekleşiyor. 

‘In Hoc Signo Vinces’, 2005 yılında Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından nesli tükenmekte olan üç hayvan türünün taksonomik isimlerinin değiştirilmesini temeline alıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarından Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna dek (1840-1923), birçok sömürgeci ve emperyalist bilim insanı ve misyoner, dönemin Osmanlı topraklarına gelerek bölgenin coğrafyasını, doğasını ve sosyo-politik yapısını araştırdı. Bu araştırmacıların birçoğu, Anadolu ve Mezopotamya’da Batı’nın bilimsel literatürüne daha önce kaydedilmemiş türleri inceleyerek önemli keşifler yaptı. Bu keşifler arasında, Latince isimleriyle Vulpes Vulpes Kurdistanica (Satunin, 1906), Ovis Armeniana (Blyth, 1840) ve Capreolus Capreolus Armenius (Blackler, 1919) gibi hayvan sınıfına ait türler bulunmaktaydı.

Tilki, Yaban Koyunu ve Karaca türüne ait olan bu üç hayvan türünün taksonomik isimlerindeki ‘Ermeni(stan)’ ve ‘Kürdistan’ kelimeleri çıkarıldı ve ‘Anadolu’ ve ‘Doğu’ ifadeleriyle değiştirdi. Hayvanların isimleri Vulpes Vulpes Kurdistanica‘dan Vulpes Vulpes’e, Ovis Armeniana‘dan Ovis Orientalis Anatolicus’a ve Capreolus Capreolus Armenius‘tan Capreolus Cuprelus Capreolus’a dönüştürüldü.

Larissa Araz‘In Hoc Signo Vinces’ adlı sergisinde bu isim değişikliklerini Bilim İnsanı, Dil, Hayvanlar ve  Avcılar adlı dört ayrı bölümde inceliyor.

Sergi, Araz’ın son 3 yılda gravür, çinko, desen, video ve ses gibi birbirinden farklı mecraları kullanarak ürettiği mekana özgü yerleştirmeleri bir araya getiriyor.

Açılış

12 Mart Salı
18:00 – 20:00

Versus Art Project
Kuloğlu Mah. Gazeteci Erol Dernek Sok.
No:11/3 Hanif Han
Beyoğlu – İstanbul

Yaptığınız Her Eylem Düşüncelerinizin Yansımasıdır – Etingü Dönmez Durgun yazdı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu