ETKİNLİKLER

Budapeşte Çigan Orkestrası

Dünyanın en büyük Çigan orkestrası olan Budapeşte Çigan Orkestrası, kuruluşunun 30. yılı dolayısıyla 21 Kasım Cumartesi akşamı Ataşehir Ülker Sports Arena’da konser verecek.

Budapeşte Çigan Orkestrası Hakkında

DÜNYANIN EN BÜYÜK ÇİGAN SENFONİK TOPLULUĞUDUR. Topluluk ilk kez, 1985 yılında Macaristan’ın en ünlü Çigan solisti Sandor Jaroka’nın cenazesinde bir araya geldi. Tüm Macar Çingene müzisyenleri bu cenazeye gelmişler ve töreni takiben birlikte çalmaya başlamışlardı. Orkestra da bu doğaçlama gösteriden sonra doğdu. Macaristan’ın en iyi müzisyenleri bu orkestrada çalıyor. Macar Çingene müziği hanedanlarının “üstadları” sayılan Lakatos, Lendvai Csocsi, Boross, Berki gibi sanatçılar bu orkestranın üyeleri. Bu kalabalık toplulukta 60 keman, 10 viyolonsel, 10 çello, 10 kontrabas, 10 klarinet ve 6 çembolin bulunuyor. Topluluk, repertuarında yalnızca bölgelerine özgü ”Macar Çardaş” müziğini değil, Liszt’in ”Macar Rapsodileri”, Brahms’ın “Macar Dansları”, Strauss ailesinin eserleri gibi klasiklerden Macar folk müziğine uzanan geniş bir ses yelpazesini de barındırıyor. Renkli, geleneksel giysileri ve müziklerinden yansıyan doğal enerjileriyle Orkestra üyeleri dinleyicilerini yürekten etkilemeyi başarıyorlar. Üstelik notalara da bakmadan. Orkestra son yıllarda, dünya çapında ünlü konser salonları ve festivallerde müziğini çok büyük bir başarıyla icra etti. Yılın 307 gününde konserlerini icra eden grubun turneye çıktığı ülkeler arasında Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hollanda, Macaristan, İrlanda, İtalya, Japonya, Monako, Portekiz, Romanya, Rusya ve İsviçre var.

18 Mart 2014 tarihinde, Macaristan Parlamentosu tarafından “Hungarikum” şeref adı verilmiştir.

Hungarikum: Benzersiz oluşu, niteliği ve yüksek kalitesiyle, Macarların tipik karakteristik özellikleri ile elde ettikleri en yüksek başarı olarak değerlendirilebilecek, eşsiz sınıflandırması, kategorizasyonu ve kayıt sisteminde seçkinliğe ve üstünlüğe lâyık olma değerini gösteren bir topluluk terimidir.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı