ETKİNLİKLERSERGİ

Büyükdere35’te ‘Theory of Bloom’ Sergisi

Büyükdere35, sekiz sanatçının katılımıyla gerçekleştireceği ”Theory of Bloom” isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor.
Sergi kapsamında Abdulvahap Uzunbay, Aslı Smith, Burcu Böcekler, Eliz Gündüz, Emir Yasin Yağmurca, Hilal Can, Nisan Talazoğlu ve Özge Yağcı‘nın yapıtları bir araya geliyor.

Louise Glück’ün 2020 Nobel Edebiyatı Ödüllü ‘Wild Iris’ kitabına ismini veren şiirin son dörtlüğünde, Glück ”hayatımın merkezinde fışkırdı büyük bir pınar, masmavi gölgeler gök mavisi denizde” yazar; bu dizede iris artık ‘çiçek açtığında’ zaferin hissini tadar. Yaşayan, ölen ve tekrardan doğmanın anlamını çiçek üzerinden anlatan Glück, bu döngüden sayısız kez geçen bir çiçeğin izlenimlerini bizlere aktarır. Çiçek, öncesinde karanlık toprakta açmayı bekleyen bir tohum olarak başlar; sonrasında sesi keşfeder ve ucunda ışığı gördüğü bir yoldan filizlenmeye doğru yol alır ve en sonunda çiçeklenir. Ruhların bir gün tekrar ‘çiçek açacakları’ düşüncesiyle cesaret bulabileceklerini gösterir.

Bir çiçeğin oluşum sürecinden ilham alan ”Theory of Bloom” modern zamanın absürditesinde kaybolan, yabancılaşmış kişi veya özneye yeni ve alternatif bir benlik inşa etmeyi amaçlar. Sergi, bilinci olan bir iris çiçeği gibi, taç yapraklarını açana kadar geçirdiği sürecin insanlığa dair bariz imajlarını izleyiciye sunar.

”Theory of Bloom”

01.06.2023 – 10.06.2023

Açılış: 
01.06.2023
16.30 – 20.00

Büyükdere35
Firuzağa Mah. Boğazkesen Cad. No: 76/B
Tophane – Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu