KÖŞE YAZILARIOğuz Kemal Özkan

This Is Nisantasi! – Oğuz Kemal Özkan yazdı…

İşimiz ve yazılarımız gereği galerileri ve sergi açılışlarını dolaşıyoruz. Nişantaşı sanatseverlerin de gayet iyi bildiği üzere sanat galerilerinin yoğunlukta olduğu çağdaş bir partinin belediyeciliğinde yönetilen çağdaş bir semt!

Metrekareye düşen ciseleyen birkaç metreküp yağmurda bile kaldırımları su birikintisi ile dolan işte bu Nişantaşı!

IMG_1428
Mesela bir sergide çantanızı ya da ceketinizi yanlışlıkla bir köşeye koyduğunuzda sizi nazikçe uyaran bir hanımefendiyle karşılaşabilirsiniz ama yıllarca o su birikintisi ile yaşamaktan gayet memnundur!

Ya da lüks araçlarıyla o su birikintisi ile dolmuş kaldırımları görüpte umarsızca geçen çağdaş! lüküs içinde yaşayan insanları görebilirsiniz.

Ya da önündeki kaldırımında su biriken herhangi bir cafede memleketi kurtaran aydınları, sanatçıları…

Çağdaşlıkla alıp veremediğimiz bir şey elbette yok. Ama bu ülkede çağdaşlığın görünen yüzü bu örnekler olunca eleştiriye de buralardan başlamak zorunda kalıyoruz.

Bu kaldırımda gördüğünüz kedi evlerini sokak kedileri için koyacak kadar hassas insanların yaşadığı bu semte yakışmayan bu kaldırımlar bu semtin utanç abidesidir aslında! Barışın simgesi olacak heykeli ucube diye yıkan zihniyetle çağdaş bir semti ucubeye çeviren zihniyet arasında ne fark var ki?

Kapısını bulabilmek için dört dolanmanız gereken Şişli CHP teşkilatına da çok uzak değildir bu kaldırımlar. Vali Konağı Caddesi, Harbiye Müzesi önü. Tabi onların Şişli’nin sorunları ile ilgilenmek gibi bir derdi olsa önce o kapıyı halka açarlardı dimi ama!

Türkiye’nin hiçbir semtine hele ki sosyal konularda duyarlı insanların çoğunlukta olduğu bu semte hiç yakışmayan bu görüntülerin çağdaşlığın, medeniyetin ve hatta sanatın paraya endeksli bir zihniyetten sıyrılmış ruhu ve bilinci ile aydınlık yarınlara ışık aralanacak, Şemdinli’sinden Nişantaşı’na eşit bir Türkiye umuduyla.Hala umudunuz varsa..

Oğuz Kemal Özkan

IMG_1429

IMG_1431

Başa dön tuşu