ETKİNLİKLERSERGİ

Can Akgümüş, ‘Great Dream’ İle Kairos Gallery’de

Kairos Gallery, Can Akgümüş’ün “Great Dream” başlığını taşıyan üçüncü kişisel sergisine 26 Kasım – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sergi, sanatçının son dönemde yoğunlaştığı beden, cinsiyet politikaları, inançlar, varoluşçuluk felsefesi ve sanatçının ifadesiyle “dünya rüyası” konuları üzerine odaklanıyor.

Fotoğrafı malzeme olarak kullanan Can Akgümüş, yarattığı imgelerde gerçekleştirdiği analog müdahalelerin yanı sıra pinhole tekniği ile üretilmiş yapıtlarını ilk defa Great Dream sergisiyle gün yüzüne çıkarıyor.

Sergi, 26 Kasım -31 Aralık 2022 tarihleri arasında, Pazartesi hariç her gün 12.00-19.00 aralığında KAIROS Gallery’de ziyaret edilebilir.

Açılış:
26 Kasım Cumartesi
18:00 – 20:00

Kairos Gallery
Asmalı Mescit Mh. Meşrutiyet Cd. No:61 K:2
Beyoğlu ISTANBUL

Great Dream bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilmektedir.

Can Akgümüş Kimdir? (1987-Ankara)

Selçuk Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi’nde İktisat üzerine lisans eğitimi gördü. Sanat üretiminde malzeme olarak fotoğrafı; görünen gerçekliği kayıt altına alması ve bunun bellek, tarih ve toplum ile olan ilişkileri üzerinden yeniden üretilmesi ile oluşan döngünün bir saptaması olarak kullanıyor. Çeşitli kolaj, pozlama ve tarama teknikleri uygulayarak fotoğrafın sınırlarını araştırırken imge üretimine odaklanıyor. Yapıtlarında hafıza, hatırlama ve unutma pratikleri, yaşamın doğal döngüsü ve bireyler üzerindeki etkilerini mesafeli ve yorumlayıcı gözlemleriyle üretirken kişisel hafızasıyla ortak hafıza arasında yeni ilişki yolları arıyor. 2013 yılında katıldığı 3. Uluslararası Bursa Fotofest Dummy yarışmasında 1.’lik derecesi alan Akgümüş’ün ilk fotoğraf kitabı “Öteki Bosna” basılmaya hak kazandı. İlk solo sergisi “Yutulmuş”, 2016 yılında İstanbul’da Artnivo Project Space’de açıldı. İkinci solo sergisi “Terminal”, 2021 yılında İstanbul’da Kurşunlu Han’da açıldı ve ardından 2022 yılında Ankara’ya, KA’nın sergi mekanına taşındı. Seçili sergileri ve gerçekleştirdiği projeleri arasında “Genç/Yeni/Farklı IV, Galeri Zilberman, İstanbul (2013), 14. İstanbul Bienali Komşu Etkinliği “40 metre, 4 Duvar, 8 Küp”, Zorlu İstanbul (2015), 7. İstanbul Onur Haftası Sergisi “Nerdeen Nereye”, İstanbul (2016), 15. İstanbul Bienali Komşu Etkinliği “Ev”, Müze Evliyagil, Ankara (2017), Odtu Sanat 19 “Yeni Bir Dünya”, Ankara (2018), “Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler”, Müze Evliyagil, Ankara (2018), Nevnesil “Monomit”, Galeri Nev, Ankara (2018), “Kürklü Venüs”, Martch Art Project, İstanbul (2019), “Camdan Şato, Müze Evliyagil, Ankara (2020), “COLLIDE ’22: An International Encounter Between Art Professionals & Contemporary Artists”, Collaboration With Kulturakademie Tarabya İstanbul, Goethe Institut Ankara and Künstlerhaus Bethanien Berlin (2022), “Reimage: Morning After Dark” KAIROS Gallery, İstanbul (2022), Sanat Umudun En Yüksek Biçimidir, Müze Evliyagil, Ankara (2022) bulunan Can Akgümüş Ankara ve İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Güçlü Bir İnsan Nasıl Olunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu