ETKİNLİKLERSERGİ

Candan İşcan, ‘Superfluous’ İle Büyükdere35’te

Büyükdere35, 1Duvar Sergileri kapsamında Candan İşcan’ın ”Superfluous” isimli sergisine 9 Mart – 9 Nisan tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Candan İşcan, ‘’SUPERFLUOUS’’ sergisinde görünüşte apaçık olan natürmort ve portre geleneklerini çıkış noktalarının aksine kullanıyor. Lowbrow’a, popüler ve alt kültüre göz kırpan görüntülerle gündelik hayata ve doğaya ait görüntüleri gerçek dışı bir biçimde kurguladığı yağlı boya resimleri ve taş baskılarını içeren sergi, seyirciyi bakmaya ve sorgulayan zihnini aradan çıkarmaya davet ediyor.

Dış dünyanın şamatası gereğinden fazla gerçek dışı. Hakikatsiz dünyanın insanları içinse bu dehşet verici biçimde normal. Her gün giderek daha da derinleşen arzu kazanlarının içleri bomboş. Kendi üzerine yığılan düşüncelerin arasına sıkışmış huzursuzluk, olduğu haliyle ortada. Yuttuğumuz tüm safsatalar, kahkaha attığımız tekinsiz şakalar, etimizi ısıran tüm böcekler, izlediğimiz çizgi filmler, tıka basa yenilmiş tüm şekerlemeler, yanımızdan ayırmadığımız oyuncaklar bakmaktan çekindiğimiz o delikte; Vahşi, ürkütücü, muzip, tanıdık, çekici, ve davetkar.

Natürmort geleneği anlamını kendi içinde barındırır. Açıklamaya gerek olmaksızın, İzleyiciyi, sorgulayan zihni geride bırakıp, gördüğü şeyin gerçekliğine inanmaya ve sadece bakma deneyiminden keyif almaya davet eder. Temsil edilenin kurgulanmışlığı unutulur. Tamamlanan resme bakıldığında, kurgu, izleyicinin zihninde andaki gerçekliğe doğru hareket eder.

Büyükdere35
Firuzağa Mah. Boğazkesen Cad. No: 76/B
Tophane – Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu