RESİMSANATTAN

Cemal Gürsel Soyel’in sanatının izleri bu sergide!

Cemal Gürsel Soyel’in ‘On the Run’ isimli sergisi C.A.M. Galeri’de açıldı.

Kıbrıs doğumlu, çalışmalarını İstanbul ve Viyana’da sürdüren Soyel, ‘şehir insanlarının yaşadıkları yerlerde bıraktıkları izleri takip ettiğini, sanatının dilinin bu izlerden oluştuğunu’ dile getiriyor. Kıbrıs’ta yaşadığı yıllarda, savaşın getirdiği kaos ve sürekli bir göç hali, sanatçı için halen hem içsel hem de fiziksel olarak devam ediyor. Tutkulu sanatsal tavrı, güçlü soyut üslubunda ustaca kullandığı renk kombinasyonları ile yarattığı karmaşık komposizyonlar resmin iç meselelerini izleyiciye çarpıcı bir biçimde sunuyor.

Sanat eğitimini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi, Neşe Erdok ve Neşet Günal atölyelerinden sonra Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamlayan Soyel, yaşamının büyük bir kısmını halen Viyana’da sürdürüyor. Sanatçı Avrupa’nın modernist soyutlama geleneğinden de etkilenerek hem şiirsel hem de agresif nitelikler taşıyan kendi üslubunu oluşturma imkanı buluyor, ‘ben kendi gerçekliğimi resmediyorum’ diyor.

Cemal Gürsel Soyel resimde konudan uzaklaşmak için özel bir çaba sarf ediyor. İçeriğe odaklanmaktansa resmin kendisine odaklanmanın daha doğru olduğunu düşünüyor. Kompozisyona, ritme, estetiğe ve formların nasıl yerleştirildiğine önem veriyor. Soyel’e göre resim sanatçıya ya da hikayeye ihtiyaç duymadan kendisini anlatmalıdır, izleyiciyi alıp götürmelidir. 20. ve 21. yüzyılda çağdaş sanatın belirli bir konsept üzerinden yürüdüğünü biliyoruz ama bu sanatçının dağınık ruh haline bir türlü uymuyor, konsept yerine resim yapmanın kendisini koyuyor. Resmin peşine takılarak gidiyor, düşünerek planlı bir çalışma sistemi oluşturmuyor. Cemal Gürsel Soyel, resimlerinin yapısını güçlü bir estetik ve görsellikle birlikte harmanladığı sağlam bir teknikle oluştururken onun için önemli olan tek şey: ‘sağlam ve iyi bir resim yaratmak.’

Cemal Gürsel Soyel’in iki yıl aradan sonra gerçekleştirdiği kişisel sergisi ‘On the Run’, C.A.M. Galeri’de 10 Mayıs – 15 Haziran 2018 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

C.A.M Galeri – Çukurcuma
Salı – Cumartesi 11.00 – 19.00
Çukurcuma Caddesi No.38/A İstanbul
Giriş ücretsizdir.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı