ETKİNLİKLERİstanbulSERGİ

David Salle, ‘Refakatsiz Çocuklar’ İle Sevil Dolmacı Istanbul’da

Sevil Dolmacı Istanbul, dünya sanat tarihinin en önemli sanatçılarından Amerikalı David Salle’nin Türkiye’deki ilk solo sergisini sanatseverlerle buluşturuyor.
‘Refakatsiz Çocuklar’ isimli sergi, Salle’nin bu yıl, New York’taki stüdyosunda, İstanbul için farklı medyalarla, farklı boyutlarla ürettiği 21 yeni resimden oluşuyor.
29 Mayıs’ta sanat tutkunları ile buluşacak ve 25 Temmuz’a kadar devam edecek sergideki resimler, sanatçının Hayat Ağacı serisi ile yeni çalıştığı Pencereler serisine ait.

Sevil Dolmacı Istanbul, resimden, fotoğrafa, baskı işlerinden sahne tasarımlarına dek farklı disiplinlerde çalışan, çok yönlü bir sanatçı olan David Salle‘nin tüm sanatsal yaklaşımlarını içeren solo sergisi ‘Refakatsiz Çocuklar’a ev sahipliği yapıyor.

Salle, 80’li yılların başında New York’ta, Eric Fischl ve Julian Schnabel gibi neo-ekspresyonist isimlerle birlikte dikkat çeker. Yine aynı kuşaktan Barbara Kruger, Cindy Sherman ve Richard Prince gibi Pictures Generations sanatçılarıyla da çalışmış ve kısa sürede önemli bir isim haline gelmiştir. Sanatçı çalışmaları için Resim yapmaya başladığımdan beri resimde, film montajlarındaki görsellerin bağlantısındaki akıcılığı ve sürpriz etkisini yakalamaya çalıştım der.

David Salle, 'Refakatsiz Çocuklar' İle Sevil Dolmacı Istanbul'da

Salle’nin resimleri, pop art, sürrealizm ve soyut ekspresyonizmden etkilenir. Büyük boyutları ve anlaşılması zor kompozisyonları, birbiriyle kontrast yaratan stilleri ve ruh hallerini yan yana getirmesiyle ünlü sanatçı, eserlerinde popüler kültür, 50’lerin ve 60’ların çizgi film imgeleri, grafiti ve aynı zamanda sanat tarihine göndermeler yapan imgeler kullanır. Salle, dil ve şiirde olduğu gibi, resim sanatı da zıt unsurların dengelenmesini vurgular demektedir. Salle’nin resimleri, ilk bakışta rastgele yapılmış kompozisyonlar gibi algılansa da kasıtlı olarak düzensiz bir biçimde üst üste konmuş heterojen bir imge topluluğundan oluşur. Salle tarafından seçilen imgeler asla tesadüfi değildir; aksine, birbirleriyle karmaşık yollarla ilişkilendirilmişlerdir. Salle, medyanın hâkim olduğu dünyada gün içinde sürekli maruz kaldığımız imgelerin ve fikirlerin kolektif bilincimiz ve benlik algımızı üzerindeki etkisi ile ilgilenir. Sanatçının resimlerindeki kompozisyonlar, izleyicileri duygusal, zihinsel ve psikolojik bir düzeyde etkileşime geçmeye teşvik eder.

Salle’nin yaratıcı süreci genelde fotoğraflarla başlar. Zamanında hem çok tartışmalı hem de örneği olmayan yenilikçi bir yaklaşım olan resim referansı olarak canlı modelleri fotoğraflamayı günümüzde hala sürdüren sanatçı, bu yaklaşımı ile iki sanatsal disiplini birleştirmeye devam eder. 2020-21 yıllarında pandemi sırasında Salle, Âdem ve Havva ile Cennet Bahçesinden etkilendiği Hayat Ağacı serisini yaratmıştır. Seri, aynı zamanda The New Yorker karikatüristi Peter Arno’ya (1904-1968) atıfta bulunur. Bu seride tuvaller, siyah ve beyaz bir palet ile çok renkli palet arasındaki kontrastı göstermektedir.

Sevil Dolmacı Istanbul, ‘Refakatsiz Çocuklar’ sergisinde David Salle’nin tüm sanatsal yaklaşımlarını içeren değerli eserlerini 25 Temmuz’a kadar izleyici ile buluşturuyor.

Açılış:
29 Mayıs, Çarşamba
Saat: 16.00 – 21.00

Villa İpranosyan, Beşiktaş

David Salle

1952 yılında Oklahoma’nın Norman kentinde doğan Salle, hem BFA (Güzel Sanatlar Lisans) hem de MFA (Güzel Sanatlar Yüksek Lisans) derecelerini California Sanat Enstitüsü’nde tamamlamıştır. Eğitimi sırasında ünlü kavramsal sanatçı John Baldessari’nin altında eğitim görmüş, Baldessari Salle’nin işlerinde kalıcı bir etki bırakmıştır. Mezun olduktan sonra, New York’a taşınan Salle, bu süre zarfında, ünlü galeri sahibi Mary Boone ile çalışmaya başlamıştır. Aynı dönemde, Salle, Amerikan Bale Tiyatrosu tarafından dekor ve kostüm tasarımcısı olarak çalışmaya başlar. 1995 yılında ise “Search and Destroy” isimli filmi ile Hollywood’da ilk yönetmenlik deneyimini yapar. Salle, 1980’lerde New York City’de Pictures Generation akımının önde gelen bir figürü olarak kamuoyunun dikkatini çekmiştir. Salle’nin ilk solo müze sergisi 1983 yılında Rotterdam’daki Museum Boijmans Van Beuningen’de gerçekleşmiş, ardından ilk retrospektifi 1999 yılında Amsterdam’daki Stedelijk Museum’da yapılmıştır. Bu sergi daha sonra Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien, Viyana; Castello di Rivoli Museo d’Arte Contemporanea, Torino, İtalya ve Guggenheim Bilbao, İspanya’da sanatseverlerle buluşmuştur.
Resimleri, Viyana’daki Albertina Müzesi; Chicago Sanat Enstitüsü; Los Angeles County Sanat Müzesi, Los Angeles Çağdaş Sanat Müzesi; New York’taki Guggenheim Müzesi, Modern Sanat Müzesi, Metropolitan Sanat Müzesi ve Whitney Amerikan Sanatı Müzesi; Washington’daki Ulusal Sanat Galerisi; Hannover’deki Kestnergesellschaft Müzesi; Torino’daki Castello di Rivoli; Bilbao’daki Guggenheim Müzesi; Madrid’deki Museo Reina Sofía ve Londra’daki Tate Galerisi dahil olmak üzere dünya çapında önemli kurumlarda sergilenmiştir. Salle, aynı zamanda, yazıları ve röportajları Artforum, Art News, Modern Painters, The Paris Review ve The New York Review of Books’ta, ayrıca sayısız sergi kataloğu ve antolojide yayımlanmış üretken bir yazar ve eleştirmendir. Eleştirel denemelerinden oluşan “How to See”, 2016 yılında W. W. Norton tarafından yayımlanmıştır. Salle, Brooklyn, New York’ta yaşamakta ve çalışmaktadır. Sanatçı Avrupa’da Ropac Galeri ve Amerika’da Gladstone Galeri tarafından temsil edilmektedir.

Alın Kırışıklıkları Neden Olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu