SANATTAN

Devlet Tiyatroları Perdelerini Açıyor!

Devlet Tiyatroları’nın 2015-2016 sezonu 1 Ekim’de açılacak perde ile başlıyor!

Ekim’in ilk haftası Ankara’da:

Uğur Saatçi’nin yazıp Barış Erdenk’in yönettiği Yeşilçam, Mehmet Baydur’un yazdığı Uğur Sertel’in yönettiği Kamyon, Erhan Gökgücü yönetiminde sahnelenen Çehov’un ünlü Vanya Dayı’sı, Patrick Süskind’n yazdığı ve Metin Belgin’in yönettiği Kontrabas, Nuri Pakdil’in yazıp T. Murat Demirbaş’ın yönettiği Umut ve Şirin Aktemur Tıprak’ın yazdığı ve Umut Toprak’ın ise yönettiği Neşe’dert’aşk oyunları sahnelenecek. Oyunlar Akün, Altındağ, Büyük Tiyatro, Küçük Tiyatro, Oda Tiyatrosu ve İrfan Şahinbaş Sahnesi sahnelerinde seyirciyle buluşacak.

İstanbul’da İlk Hafta:

Günay Ertekin’le Handan Ergiydiren Doğan’ın yazdığı, Handan Ergiydiren Doğan’ın yönettiği Purnima ve Sırlar Ormanı oyunu Cevahir Sahneleri Salon 1’de ilk kez sahnelenecek. Haldun Taner’in yazdığı Nur Subaşı’nın yönettiği Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Peter Ustinov’un yazdığı ve Cevdet Arıcılar’ın yönetiminde sahnelenen Ellerimin Arasındaki Hayat, Ali Cüneyd Kılcıoğlu’nun yazdığı, Elif Erdal’ın ise yönettiği İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı, Işıl Kasapoğlu’nun yönetiminde sahnelenen Shakespeare’in Hamlet’i, 6-13 yaş arası izleyici için sahnelenen Levent Niş yönetimindeki Barış Gezegeni ve Duygu Gökhan’ın yönettiği 6-11 yaş arasına hitap eden Çiçeğim Solmasın oyunu.

İzmir’de İlk Hafta Tek oyun: 

Aziz Nesin’in yazdığı, Tayfun Erarslan’ın yönettiği Çiçu Konak Sahnesi‘nde.

Çiçu’nun Konusu:

Aziz Nesin’in klasikleşmiş oyunları arasında yer alan Çiçu, kendini yalnızlığa mahkum etmiş, toplumdan ve insanlardan tecrit etmiş bir adamın dramını, trajikomik bir üslupla sahneye taşır. Çiçu adını verdiği oyuncak bebeği, kedisi, köpeği ve diğer ev hayvanları ile kendisine bir dünya yaratan, adeta evcilik oynayan Adam, aslında korkularının esiridir, tıpkı; modern toplumun yalnızlaştırdığı birçok benzeri gibi… Sahnede, bu adamın toplumsal dayatmaların da etkisiyle, kendi kendine yarattığı esaretten kurtulma çabasına tanık oluruz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı