ETKİNLİKLERSERGİ

Didem Erk’in ‘Mavi Bir Ballad’ Sergisi Zilberman İstanbul’da

Zilberman İstanbul, Didem Erk’in 16 Aralık 2021-12 Şubat 2022 tarihleri arasında proje alanında yer alacak olan ‘Mavi Bir Ballad’ sergisine ev sahipliği yapıyor.
Didem Erk’in Zilberman’da gerçekleşecek ilk sergisi, sanatçının performatif bir yerleştirmesiyle izleyiciyle buluşacak.

Sanatçı sergiyi sıklıkla üzerinde durduğu yerinden edilme, mekânsızlık ve zamansızlık, kökler, bellek, dil, gibi başlıklar üzerinden kurguluyor. Erk, bu meseleleri beş duyuyu ve elementleri kullanarak yerleştirmesine dahil ediyor.

İki bölüm olarak takip edilebilecek olan sergi, ilk bölümde göçün ve acının zihinde yarattığı ağırlığı yansıtan, mekânın ve nesnelerin ruhunu temsil eden, bir sur, toprak ve yaşanmışlığı olan el yazması çarşaf ile anlatılır. Sanatçının süregelen çalışmalarından biri olan denizden gelen buluntu nesneleri içeren, Almost Blue serisi de çalışmalara bütünleştirici bir element olarak dahil olur. Aynı zamanda, mekânda bulunan eylem masasında Erk, farklı dillerde yazılmış Beyoğlu’ndan toplandığı mektupları yeniden kendi yöntemleri ile işleyerek; gitmek ve kalmak, güvende ve tehlikede olmak, mülkiyet ve mülksüzlük, özgürlük ve sahip olma arzusu gibi ikilikleri yeniden hatırlatır.

İkinci bölümde ise sanatçı, buluntu mektupları ve performansına dahil ettiği el yazmalarını, tuzlu ve kurşun dökülmüş suya bırakarak bir anlamda bu hisleri âzat eder. Pek çok farklı kültürde bulunan deniz ile buluşturma, adak adama gibi ritüelleri tekrar ederek sanatçı, mürekkebin suda yok oluşuyla yazının/sözün beyhudeliğini imlerken aynı zamanda yazılardaki tüm duyguları özgürlüğüne kavuşturur.

“Datça’da çok uzun zamanımı denize, maviye bakarak, sadece bakarak geçirirdim. Beni yollara düşüren aslında deniz ve göç hissidir. Göç illa bir yerden bir yere olmak zorunda değil, zihinsel, mekânsal, ruhsal da olabilir.”

Denizin getirdiği ve götürdüklerini, ​​kolektif bilinçdışı üzerinden ifade eden sergi, Erk’in aralıklarla gerçekleştireceği performansı dışındaki tüm zamanlarda izleyiciyi de performatif yerleştirmeye dahil ve davet ediyor.

16 Aralık 2021 tarihinde, saat 19:30’da sanatçının performansıyla açılış yapacak olan Mavi Bir Ballad, Mısır Apartmanı’nın ikinci katında bulunan Zilberman Projects’te 12 Şubat 2022 tarihine kadar deneyimlenebilir.

ZILBERMAN GALLERY İSTANBUL
İstiklal Cad. No.163 Mısır Apartmanı K.3 D.10 Beyoğlu / Istanbul

Giriş ücretsizdir.

*Ballad: Şiirin, müziğe uyarlanmış halidir. Günümüzde bir müzik türünün yavaş ve içli biçimli olduğu anlamına gelir.

Didem Erk Kimdir?(d. 1986, İstanbul)

İstanbul’da yaşayıp çalışmaktadır. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümünde tamamladı. Sanatçının yer aldığı başlıca sergiler arasında “Kelimeler Pek Gereksiz” (Arter, 2020), Manifesta 12 kapsamındaki 5x5x5 programı (Palermo, Sicilya, 2018), “Video Echoes: Waves from the Eastern Mediterranean” (Counihan Gallery, Brunswick, Avustralya, 2018), “Nonlinear Histories: Transgenerational Memory of Trauma” (Reflect Space Gallery, Glendale, CA, ABD, 2018), “TarraWarra International 2017: All That is Solid…” (TarraWarra Museum of Art, Avustralya, 2017), “Ev İmkânsız Denen Yerdir” (x-ist, İstanbul, 2017), “Blow Up: Kavunu Gördüm” (SALT Galata, İstanbul, 2017), “Are You Still Alive? – Voices of Conscience at a Time of Silencing” (Steirische Kulturinitiative, Graz, Avusturya, 2017), “House of Wisdom / Bilgelik Evi” (Berlin & Amsterdam, 2017), “Stay With Me” (Belvedere Museum, Viyana, 2016) ve “Anne Ben Barbar Mıyım?” (13. İstanbul Bienali, Arter, İstanbul, 2013) bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu