Genel

Disiplinlerarası Multimedya Dergi ‘Sekme’, ‘Arşiv-Temas’ Temasıyla Yayında

fugamundi çatısı altında bir araya gelmiş, her sayıda değişen editör ve temalar etrafında, kültürden sanata, tasarımdan gündelik yaşama birçok farklı alanda içerikleriyle bağımsız, çevrimiçi Disiplinlerarası Multimedya Dergi “Sekme”, ilk sayısı ‘Arşiv-Temas’ teması ile 7 Şubat’ta yayımlandı.

‘Her Sayı Yeni Bir Sekme’ sloganını benimseyen Sekme, iki aylık periyotlarla yayımlanacak. Kültürden sanata, tasarımdan gündelik yaşama çok disiplinli çalışmalarla dijital dünyanın bütün olanaklarını (yazı, podcast, film, illüstrasyon, fotoğraf, animasyon, video-art, ses gibi) kullanarak farklı formatlarda üretilmiş içerikleri www.sekme.fugamundi.org üzerinden izler-dinler kitlesine sunuyor.

Sekme’nin genel çerçevesi olan temalar her sayının kendi editörü tarafından belirleniyor. Derginin bir kısmı tema altında toplanan içerikler olurken; bir de her sayıda temadan bağımsız ‘Alt-Sekme’ alanı olacak.

Netflix İle 6 Adımda Yabancı Dil Öğrenme Rehberi

Disiplinlerarası Multimedya Dergi “Sekme”

Sekme’nin Genel Yayın Yönetmeni Yaren Eren Budak, derginin ortaya çıkış motivasyonunu şu kelimelerle dile getirdi;
“… Biz tam olarak hangi evresinde olduğumuzu kestiremediğimiz bu “tuhaf” ve uçsuz zamanda söz söylemenin; soru sormanın, cevaplar aramanın—bazen bulamamanın, ama yine de bakınmanın; deneyler yapmanın, oyunlar oynamanın; kulaklarımızı eğitmenin ve dinlemeyi bilmenin, keşfetmenin peşinden koşarken, benzer ümit ve motivasyonlarla bir araya geldik. Bütün bunları çevrimiçi dünyanın mümkün kıldığı bir nevi “yeni” ifade araçlarını kullanarak, kullanılmasına teşvik ederek yapmak istedik. Sekme bir disiplinlerarası dergi…”

“…Bir basılı dergiyle tanışmanın, sayfaları arasında gezinmenin, kimi satırlarının altını çizmenin, yıllar sonra o satırlara yeniden dönüp kavuşmanın, bilgi tazelemenin; yeni sayısını çıktığı gün bayiden aldığımız o dergileri eksiksizce arşivlemenin hazzını tanıyoruz, seviyoruz da. Fakat bu yarı-romantik hazdan ödün vermek için ikna edici sebeplerimiz var. Sekme’de sözümüzü/sözünüzü bazen kaydedilmiş bir ses, bazen bir video-art gibi çeşitli multimedya medyumlar aracılığıyla, bazen tek bir fotoğrafla, çizimle aktarıyor olacağız. Biz bu bir nevi çok-dilliliği seviyoruz. Sekme, başta bu sebeplerle bir çevrimiçi kültür-sanat dergisi…”

Sekme#1: Arşiv-Temas

İlk sayının dosya editörü Güneş Yonca Yücel, temasını ‘Arşiv-Temas’ olarak belirlediği sayı ile ilgili motivasyonunu şu şekilde açıklıyor;
“…Arşiv-Temas adını verdiğimiz dosyada, arşiv ve koleksiyonlarla hem kuramsal hem de pratikte temas etmiş çalışmaların, deneyimlerin, merakların anlatısını sizlere taşıyarak arşivin dünü kadar bugünü de anlama, fark etme olanağını sağlayacak olmasını, başka türlü bir bilme, bildirme halini taşıyıp aşılamasını umut ettik.”

“… pandemiyle birlikte çok daha koyulaşan, içinden geçtiğimiz “olağanüstü” koşulların sınırlayan, kapatan, yalnızlaştıran ahvalinin içinde daha çok çalışmak zorunda bırakıldığımız, “durmadan üretken” olmaya itildiğimiz şimdi-de, uzak geçmişe kıyasla çok daha yakın zamana, az ötede, az öncelerde yaptıklarımıza duyduğumuz tahassür, ilk sayının motivasyonudur. O vakit..!”

Selçuk Artut, Ufuk Barış Mutlu, Merve Şen, Handan Demir, Karakutu Derneği, Hazal Hürman, Nurçin İleri, Murat Tülek, Özge Ertem, TouchedByFamily, Özge B. Calafato, Ali Ekrem Budak, Murat MRT Seçkin içerikleriyle Arşiv-Temas temasında yer alırken, Enzel Yılmaz, Sinepoli, Zeynep Oktar, Merve Kavas, By Bay R., Büşra Küçük ise içerikleri ile Alt-Sekme’de yer alıyorlar.

‘Nadir İşler’de Enis Batur İle Posta Pulları Ve Mektup Üzerine

fugamundi nedir?

fugamundi

fugamundi, odağına yayıncılığı alan ve aynı zamanda fiziksel formatta da üretimler yapan bir içerik çatısı.

“akışta kaybolmama” motivasyonuyla, benzer yaklaşımların içerisinde çeşitlilik taşıyan ve paylaşımın da bir üretim olduğunu kabul eden bir topluluk. ulaşılabilir ve yatay bir yapı kurgusuyla fugamundi, çift yönlü iletişimi benimsiyor.

ileti türü fark etmeksizin yayıncılığın farklı alanlarını araç ediniyor. bir araya gelmeye, sohbet ve diyaloğa, beraber fikirsel ve fiziksel üretim yapmaya, stüdyo-atölye kullanımına olanak sağlayan; her çeşit formatın yer alabileceği bir kapısı açık ortak bir alan. ​

harekete geçmek, sınırları zorlamak, üretkenliği dönüştürmek için; şimdilik, bir fiziksel mekan ve dijital alan sunuyor.

www.fugamundi.org

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı