ETKİNLİKLERSERGİ

‘Egemenlerin Krallığı’ Baruthane Müze’de

Tarihi, sosyal ve siyasal konuları sıklıklar eserlerinde ele alan heykel ve seramik sanatçısı Süreyya Acar’ın ‘Egemenlerin Krallığı’ başlıklı sergisi Baruthane Müze’de açıldı.

Heykel ve seramik sanatçısı Süreyya Acar, 17 Mart’ta açılan sergisini şu sözlerle anlatıyor:

Pandeminin başlamasıyla son yıllarda insanlık üzerinde oynanan tüm oyunlar ‘Filler tepişirken, çimenler ezilir’ sözünü bana sıkça hatırlatması sonucu kendimi, filin devasa hortumu ile boğuşmaya başlarken buldum. İnsanlığı yavaş yavaş hortumlayan sisteme isyanım, formlara dönüşerek ortaya dökülmeye başladı.
Öncesinde tasarlayıp çizsem de nafile, çalışmaya başladığım anda gerçekler ve masallar birbirine karışarak, kil farklı şekillerde ortaya çıkmak için debelenmeye, kıvranmaya başladı. Ve sonuç; dışavurumcu kimliğime teslim oldum.
BEN, elleriyle konuşan biriyim. Yeryüzünün en devasa canlısının büyüleyici hortumu beni içine çektikçe parmaklarımın ucuna akan kelimeler sözcük olup, farklı  formlarda şekillenmeye başlayarak ortaya dökülmeye başladı.
Umudumuz hep iyilikten yana olsa da karşıtı olan kötülüğün  var olduğu düşüncesi  çalışmalarıma daimi olarak yansıdı. Doymak bilmeyen İhtirasların canavarlar yarattığı,  canavarların gücü elde tutabilmesinin en geçerli yolu ise algıdır. George Orwell’e selamlar.

Sanırım bu yolculuk için daha çok çamura ihtiyacım olacak gibi… 
‘Gerçekte yaratılan düzen, bir oyunun krallığının resmidir ‘’
 
-SUREYYA, 2022

'Egemenlerin Krallığı' Baruthane Müze'de

Baharın Sinsi Hastalığı ‘Yeme Bozukluğu’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu