ETKİNLİKLERKÜLTÜREL MİRAS

ENGELLİLİK ARAŞTIRMALARI KONFERANSI ve “OSMANLI ARŞİVLERİNDE ENGELLİLER SERGİSİ”

İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü ortaklığıyla düzenlenen “Dünden Bugüne Engellilik” temalı Engellilik Araştırmaları Konferansı 15-16 Kasım 2018 tarihleri arasında, Üniversite’nin Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Engellilik Tarihi Kitabı; Akademisyenler, sahada çalışan kamu ve sivil toplum araştırmacıları, sivil toplum örgüt mensupları, aktivistler ve öğrencilerin sözel ve yazılı bildirileri ile katılacakları konferansta, Türkiye’de engelliliğin tarihini ve sosyo-kültürel süreçlerini inceleyen araştırmalar sunulacak. Engellilik Tarihi, Tıptaki Gelişmeler, Asistif Teknolojiler, Özel Eğitim, Sanat ve Engellilik, Erişilebilirlik ve Evrensel Tasarım, Kamu Yönetimi ve Sosyal Politikalar, Sivil Toplum Hareketleri ve Aktivizm, Önyargılar ve Ayrımcılık, Engellilik ve Göç konularının ele alınacağı konferansta sunulan bildirilerin özetleri elektronik kitap olarak, seçilen bildirilerin tam metni ise konferans sonrasında basılacak Engellilik Tarihi adlı kitapta araştırmacılara sunulacak.

Konferans kapsamında; 1500’lerden 1900’lü yılların başına kadar uzanan, engellilik konusundaki 10 bin adet Osmanlı Arşiv belgesinden en iyi 25 örnek belge de sergilenecek. Sergide; Osmanlı döneminde engellilerin istihdamı, topluma kazandırılmaları ve sosyal hakları ile görme, işitme ve konuşma engelli bireylerin aldıkları eğitim hakkında günümüze ışık tutacak belgeler görülecek.

İki gün suresince 15 uygulamalı atölye; Danstan tasarıma, eğitimden bağımsız yaşama, engellilik deneyiminin farklı boyutları uygulamalı atölyelerde katılımcı ortamlar yaratarak deneyimlenecek.

‘Geleceği Geri Ver”; uluslararası göç ve engellilik konusunda Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), British Council, Campus France ve Nuffic tarafından HOPES Projesi’nin hibe kapsamının parçası olarak İstanbul Üniversitesi’nde yürütülmekte olan “Suriyeli Öğrencilerin Yükseköğretim Sistemindeki Engellilik Temelli Deneyimleri (UDİSES) Projesi” de konferans kapsamındaki panellerde gündeme getirilerek, uluslararası göç olgusuna Türkiye deneyimini katılımcılarla paylaşma olanağı yaratacak.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı