SANATTANTİYATRO

‘Esaretin Bedeli’ İlk Gösterimini Yaptı!

Stephen King’in ölümsüz eseri ve sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olan ‘Esaretin Bedeli’ oyunu, Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından Türkiye’de ilk kez sahnelendi.

İnsanın en karanlık, en zor şartlar altında umudunu nasıl yaşatabildiğini anlatan çarpıcı bir oyun.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi‘nde gerçekleşen ilk gösterime ilgi yoğundu. Prömiyere Hakan Meriçliler, Hatice Aslan, Devrim Nas, Deniz Uğur, Hilal Altınbilek, Yıldız Kültür, Serpil Tamur, Gülin İyigün, Açelya Devrim Yılhan, Serap Aksoy, Hatice Şendil, Ülkü Duru katılan sanatçılardandı.

İnsanın ne olursa olsun umudunu kaybetmemesi gerektiğini anlatan oyun, “Umut iyi bir şeydir ve iyi şeyler asla ölmez. Korku sizi tutsak eder, umut ise özgür bırakır!” ana teması üzerinde duruyor.

Yönetmenliğini Şakir Gürzumar‘ın oyunun başrollerinde Kerem Alışık, Kaan Taşaner, İştar Gökseven yer alıyor. Oyun sonunda Kerem Alışık yaptığı konuşma ile izleyenleri duygulandırdı. Oyuncular, oyun sonunda Sadri Alışık selamı verirken, Kerem Alışık bu oyunu sergilemelerinde en büyük pay sahibi olarak Çolpan İlhan’ı andı.

Oyun Hakkında

Andy Dufresne masum olduğunu iddia etmesine rağmen, karısını ve sevgilisini öldürmesi suçuyla iki kez müebbet hapse çarptırılır ve Shawshank hapishanesine gönderilir.  Uzun yıllarını Shawshank’te geçirmiş hapishaneye her şeyi sokabilen eski bir mahkûm olan Red ile aralarında güçlü bir dostluk kurulur. Red, Andy’nin hapishane şartlarına çabuk pes edeceğini düşünse de, Andy Shawshank deki her türlü acıya karşı hayata bağlı ve her zaman umutludur. Red umutsuzluğa inanırken, Andy umuda inanıyordur.  Bu durumuyla etrafındaki mahkûmları da etkileyen Andy, onları parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy Dufresne sabrın, bilginin, zekânın ve umudun tüm zorlukların üstesinden gelinebileceğinin kanıtıdır belki de…”

Yazan: Stephen King
Uyarlayan: Owen O’neıll & Dave Johns
Yöneten: Şakir Gürzumar
Çeviri: Nazlı Gözde Yolcu
Dekor: Tayfun Çebi
Kostüm: Dilek Kaplan
Işık: Yakup Çartık
Müzik: Orhan Enes Kuzu
Hareket Düzeni: Alparslan Karaduman
Dramaturg: Gökhan Erarslan
Yardımcı Yönetmen: Yiğit Pakmen
Fotoğraf: Levent Özdemir
Asistan: Tülay Öztürk, Çisil Ertürk
Oyuncular: Kerem Alışık, Kaan Taşaner, İştar Gökseven, Fuat Onan, Erhan Alpay, Hasan Erdem, Yiğit Pakmen, Mert Doğan, Murat Yılmaz, Umut Avcı, Şahin Adıgüzel, Cem Hamzaoğulları, Burak Can Aras, Mesut Tozkoparan, Serkan Beşiroğlu, Hafız Sengir, Ferdi Taşkın, Furkan Çalışal, Can Mürsel Yavuz, Onur Uslu, Kaan Mert Öngöz, Baykal Güven, Enis Kaplanoğlu, Ali Keçeli

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu