ETKİNLİKLERSERGİ

Fatih Şimşek ‘Uzak/Yakın’ İle FULART Sanat Evi’nde

Seramik Sanatçısı Fatih Şimşek’in “Uzak/Yakın” isimli seramik heykel sergisi, 22 Kasım 2022 tarihinde FULART Sanat Evi’nde sanatseverlerle buluştu.
Sergi 6 Aralık 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Sanatçının; bireysel içe dönüşe işaret ettiği, kadın ve kilitli gaz maskesi imgelerini kullandığı “Uzak/Yakın” sergisinde 17 eseri İstanbullu sanat izleyicisinden tam not aldı.

Fatih Şimşek 'Uzak/Yakın' İle FULART Sanat Evi’nde

Sanatçı Fatih Şimşek“Uzak/Yakın” isimli sergisi ile ilgili düşüncelerini;
“Öncelikle eserlerimin İstanbullu sanat izleyicisiyle buluşmasından dolayı çok heyecanlı ve mutluyum. Eserlerimde kilitli gaz maskeli kadın formlarını tercih etmemin sebebi; kadınlar kimi zaman özgürlüğün, kimi zaman da erkekler dünyasının üstünde bir gücün sembolü olmasıdır. Eserlerimin ana fikri göründüğünden daha da derindir. Özgürlük, toplumsal olarak birlik olmaktan bireyselleşmeye, empati, sisteme direnme v.s. gibi birçok alt başlığı da kapsamaktadır.
“Umut varsa işkence uzar” der Nietzsche. Modern insan ise kendine has kişisel sorunlarını tüm umudunun kökenine koyarak tüketir yaşam süresini. Kendi kişisel cennetinin arayışındaki birey yarattığı cehennemde dışsal sorgulamalarının bir sonucu olarak aynadaki salt gerçeklikle yüzleşir. Hep dahasını isterken kendi işkencecisini yaratmıştır. Peki bunun ne kadarını bilerek ne kadarını bilmeyerek gerçekleştirir? Günün birinde aradığı işkenceciyi bulacağı nihai yer sadece bir ayna mıdır? Yoksa çağlar boyu atalarının yaptığı gibi lilthler, medusalar, cadılar üreterek kötülüğü kadın arketiplere yüklemek kolayına mı gelmektedir? “ sözleriyle dile getirdi.

Fatih Şimşek 'Uzak/Yakın' İle FULART Sanat Evi’nde

“Uzak/Yakın” isimli sergi, 6 Aralık 2022 tarihine kadar FULART Sanat Evi’nde ziyaret edilebilir.

FULART Sanat Evi
Kızıltoprak, Rüştiye Sokak No.: 19/A
Kadıköy/İstanbul

Fatih Şimşek 'Uzak/Yakın' İle FULART Sanat Evi’nde

Fatih Şimşek Kimdir?

1986 yılında Şereflikoçhisar’da doğdu. İlk sanat eğitimini her zaman en iyi destekçisi ve sanat konusunda en çok yardım eden kişi olan resim öğretmeni ablası Hülya Şimşek’ten ilk ve ortaokul yıllarında aldı. Aksaray Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’nde Özgür Çağlar’dan anatomi, leke ve estetik eğitiminin temelini aldı. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Orhan Veli’ye ithafen Londra’da geçirdiği dört yılın ardından, Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik ve Cam Bölümü’nde tezli yüksek lisans eğitimini tamamladı.  Sahip olduğu 8 sanat ödülü, 10 kişisel sergi ve birçok uluslararası sergi deneyimi ile hem eğitmeye hem eğitilmeye İzmir’de Broart Sanat Atölyesi’nde devam etmektedir.

Fatih Şimşek 'Uzak/Yakın' İle FULART Sanat Evi’ndeFatih Şimşek 'Uzak/Yakın' İle FULART Sanat Evi’nde Fatih Şimşek 'Uzak/Yakın' İle FULART Sanat Evi’nde

Biat Toplumunun Ruhsal Kökenleri

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı