ETKİNLİKLER

Fransız Kültür Merkezi Söyleşi – Bernard Blistène ’21. Yüzyılda Müzeyi Düşünmek’

Müzeler Konuşuyor, 2012-2014 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri, 2014-2015’te Birleşik Krallık ve 2016-2017’de Almanya’nın ardından, 2019 yılında İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle Fransa’ya odaklanıyor.

İstanbul Modern, program kapsamında Fransa’daki sanat kurumlarının müzecilik alanına getirdiği özgün katkıları, kurumların tarihlerini, organizasyon yapılarını ve gelecek stratejilerini mercek altına alıyor.

21. Yüzyılda Müzeyi Düşünmek

16 Ocak 2019, Çarşamba, 19.00

Mekân: Fransız Kültür Merkezi

Bernard Blistène

Centre Pompidou Ulusal Modern Sanat Müzesi

Direktör

1947 yılında  Palais de Tokyo’da açılan Ulusal Modern Sanat Müzesi, Ocak 1977’de ziyaretçilerine kapılarını açan Centre Pompidou bünyesine katılır. 1905 yılında doğan Fovizm akımından günümüze kadar tüm sanat disiplinlerini kapsayan 120.000 yapıta sahip Ulusal Modern Sanat Müzesi ve bünyesindeki Endüstriyel Yaratım Merkezi (MNAM-CCI) kuruluş amaçları gereği sürekli bir dönüşüm halindedir.

Ulusal Modern Sanat Müzesi, büyük anlatıların sonunun gelmesi ve küreselleşmeyle birlikte yakın zamanda kendi tarihini ve modern anlatının karmaşıklığına ışık tutmanın gerekliliği üzerine düşünmeye başladı. Müze bugün, bu tutuma paralel olarak, geçmiş ve günümüzü sorgulamak amacıyla yeni kuramsal ve sanatsal perspektifler oluşturmayı hedefliyor.

2013 yılından itibaren Centre Pompidou’nun direktörlüğünü yürüten Bernard Blistène, Birleşik Devletler’de pek çok serginin gerçekleştirilmesinde görev aldıktan sonra, Centre Pompidou’da 2000 yılında Sanat Üretimi Genel Müfettişi ve 2008 yılında Kültürel Gelişim Bölümü Direktörü olarak görevlendirildi. Bu görevi süresince “Un Nouveau Festival” (Yeni Bir Festival) adıyla farklı güncel sanat alanlarını birbiriyle buluşturan bir etkinlik tasarladı. Blistène, hâlen Centre Pompidou’da modern ve çağdaş sanat koleksiyonlarının geliştirilmesi ve restorasyonundan sorumlu olarak görevine devam ediyor.

Bilgi ve kayıt içinhttp://www.ifturquie.org/etkinlik/muzeler-konusuyor-konugumuz-fransa-bernard-blistene-centre-pompidou/

İstanbul Modern’in 2012 yılında düzenlemeye başladığı “Müzeler Konuşuyor”, uluslararası müze profesyonellerini Türkiye’deki meslektaşlarının yanı sıra müze ziyaretçileriyle ve internet üzerinden küresel izleyicilerle buluşturan bir söyleşi platformu.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı