ETKİNLİKLER

GALERI 77 Resim Sergisi – Sedat Girgin “Daha Da / Even More”

Galeri 77, Sedat Girgin’in “Daha da” isimli üçüncü kişisel sergisine 19 Aralık – 26 Ocak tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi; insanoğlunun tatmin edilmesi zor egoları ve dizginlenemeyen hırslarını gözler önüne sererken bireysel ve toplumsal doyumsuzlukların, güç peşinde koşarken içine düştüğümüz çıkmazların ve farklı olma çabasıyla kendini yiyip bitiren ruh hallerinin öne çıktığı birbirinden seçkin eserleri, Galeri 77’nin Karaköy’deki mekânında sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Eserlerinde insan davranışları ve duygu durumlarını kendi gözünden, kendine has üslubuyla yorumlayan Sedat Girgin bu yeni serisinde; bireylerin, çiftlerin veya toplulukların herhangi bir konudaki tatminsizliği, doyumsuzluğu ve tüm bunların üzerine bir de kendini ispat etme, ön plana çıkarak kendini gösterme çabaları üzerine eğiliyor. Sanatçı bu seride insan egoları, benliği, kendini üstün görme çabası gibi olguları sorguluyor.

Açılış: 19 Aralık 2018 Çarşamba, 10:00-20:30 (Kokteyl: 18:30-20:30)

Galeri 77
Necatibey Caddesi No: 77 Ayvaz Han
Karaköy / İstanbul

Sedat Girgin Kimdir?

1985 yılında İstanbul, Türkiye’de doğdu. İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nün ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Birçok yayınevinde 100’e yakın kitap resimledi. Dergi ve ajanslarda serbest illüstratör olarak çalıştı. 2007 yılında Suna Dölek ile hazırladıkları “Karıncanın Kardeşi” isimli kitap Tudem Kitap Yapım yarışmasında üçüncülük ödülü aldı ve Almancaya çevrildi. 2010 yılında katıldığı Art Vespa tasarım yarışmasında birincilik ödülü aldı. 2014 yılında The Guide Istanbul dergisinin kapak çizeri oldu. Resimlediği “Tembel Balık Sefa” isimli kitap Uluslararası Gençlik Kütüphanesi (Internationale Jugendbibliothek) tarafından White Ravens 2015 kataloğuna seçildi. Yaptığı kitap resimlemeleri ile Bratislava İllüstrasyon Bienaline ve İzmir Ege Üniversitesi Çocuk Kitabı Ressamları Müzesine seçildi, işleri sergilendi.

Sanatçı, bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergilere katıldı, atölyeler düzenledi, seminerlere katıldı ve seçici kurul üyelikleri yaptı. İlk kişisel sergisi, “Hayretler Sirki”ni 2013 ve Galeri 77’de ikinci kişisel sergisi “Keçilerle Kaçarken”i ise 2017 yılında açtı. Istanbul’da yaşıyor ve çalışmalarını devam ettiriyor.

Eserlerinde, kendine has bir dünya yaratarak karakterlerini kendine özgü, oynak ve aynı zamanda hafif buruk bir gerçeklik içinde işleyen sanatçı, tarzını biraz sivri ama samimi olarak nitelendiriyor. Girgin, içinden geldiği gibi çizmeye özen gösteren, formlarla oynamayı seven ve çizdiği figürleri alabildiğine deforme ederek bunun duyguyu daha doğrudan anlattığı düşüncesinde olan bir sanatçı. Tıpkı durgun deniz yerine dalgalı denizlerin çok daha sert ve güçlü bir his uyandırması gibi.

GALERİ 77 Hakkında

2010 senesinde Contemporary İstanbul Sanat Fuarı için tasarladığı “Art From Armenia” sergileriyle temelleri atılan Galeri 77, Karaköy’de yer alan sanat merkezini 2012 yılında tamamlayarak, kurumsal galeri halini almıştır.

Galeri 77’nin başlıca amacı; yeni, farklı ve özgün sanat eserlerinin yaratımı, sergilenmesi ve geniş kitlelere ulaştırılmasına katkı sağlamak ve aynı zamanda hazırladığı sanatçı katalogları ve kitaplarıyla da akademik araştırmalara yardımcı olmaktır. Bu uğurda titiz bir koleksiyoner mantığıyla hareket eden Galeri 77, sanatçı ve eser seçiminde rafine bir sanat anlayışı sunmaktadır.

Güçlü Rus ekolü altyapısıyla harmanlanmış çağdaş Ermeni sanatçıların eserlerinden oluşan geniş bir koleksiyona da sahip olan Galeri 77, uluslararası ve bölgesel sanatın tanıtılmasına ev sahipliği yapmak, destek vermek ve disiplinler arası kültür alışverişine katkıda bulunma hedefleriyle hareket etmektedir.

Galeri 77, İstanbul kültür hayatının yeni yükselen değerlerinden Karaköy’de sanat dolu rahat bir ortamda ziyaretçilerini ağırlamayı ilke edinmiş, yaratıcı ve özgün eserlerin sergilendiği, sanat tartışmalarının yapıldığı ve farklı güncel eğilimlerin şekillendiği disiplinler arası bir alan olarak tasarlanmıştır.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı