ETKİNLİKLERSERGİ

Galeri Diani’de ‘Eve Dönüş – Karşılama 5. Yıl’ Sergisi

Galeri Diani, sanatçı Şükrü Karakuş tarafından düzenlenen, bir çok usta ve genç sanatçının 150 civarında 12 x 12 cm boyutunda eserlerinin yer aldığı “EVE DÖNÜŞ / KARŞILAMA 5.YIL” sergisine 10 Aralık – 30 Aralık 2022 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.
Geçtiğimiz pandemi dönemine rağmen ara vermeden devam edilen proje-sergi Türkiye’de sanat alanında sürdürülebilirlik anlamında bir örnek teşkil ediyor  ve bu yılki sergi ile birlikte 5. yıl sergisi olma özelliğini taşıyor.

Bugüne kadar Türkiye’den 5 yılda yaklaşık 160 sanatçının  katılımıyla gerçekleşmiş “EVE DÖNÜŞ/KARŞILAMA 5.YIL” başlığındaki proje-serginin beşincisi İspanya, Fransa ve Portekiz’den sonra Türkiye ayağında yine Galeri Diani’de sergilenecek. Farmatek’in katkılarıyla açılacak olan proje-sergi bir 5. Yıl kitabıyla taçlanarak sanatseverlerle buluşacak.

Fatma Seyhan Yıldırım, firması Farmatek’in desteğini değerlendirirken “Türk görsel ve plastik sanatlarını her zaman yakından takip  ederek, sanatçının yanında olmayı tercih ediyorum. Bu nedenle projenin çok anlamlı olduğunu, Türk sanatı adına da değer kattığını düşünüyorum. Son 5 yılda Türk Sanatında yer almış sanatçıların bir çoğunun envanterini barındırma niteliğini taşıyor diyebileceğimiz beşinci yıl kitabı için, proje-serginin tüm yolculuk ve serüvenini de belgeliyor” diyerek Farmatek’in sanata olan desteğini açıklıyor.

Yaklaşık otuz yıl önce İspanya’nın Bask bölgesinde bir sanatçı inisiyatifi olarak başlayan 12CM başlıklı sergiler ilk yıllarda küçük bir sanatçı grubunun eserlerini bir araya getirirken her yıl büyüyerek devam etti ve diğer ülkelerden sanatçıların da katılımıyla Fransa’ya ve Portekiz’e kadar uzandı; uluslararası, gezici bir kimlik kazandı ve Türk Sanatçıları grubu da sanatçı Şükrü Karakuş’un çabalarıyla bu sergilerin içine dahil edildi. Bu süreç son beş yıldır Galeri Diani’de tamamlanarak bir görsel şölene dönüşürken; sürdürülebilir, ulaşılabilir gerçek sanat adına ve sanatı takip eden, seven izleyenlere büyük bir imkan sağlıyor.

Her yıl sanatseverler için yılbaşı öncesi bir yılbaşı şenliğine de dönüşen “EVE DÖNÜŞ/KARŞILAMA 5.YIL” sergisi Galeri Diani’de koleksiyonerler ve sanatseverler için kaçırılmayacak bir fırsat.

Galeri Diani
Bostanbaşı Cad. No:3 Beyoğlu, İstanbul
(Cezayir sokağı alt girişinin yanı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu