Genel

“Gazeteciler İçin Etik Sözlüğü” Yayımlandı

Türkiye Etik Gazetecilik Koalisyonu (TEGK), KHK ile üniversitelerinden ihraç edilen akademisyenler Tezcan Durna, Vahdet Mesut Ayan ve Mustafa Aksoy tarafından hazırlanan “Gazeteciler için Etik Sözlüğü” yayımladı.
Sözlük, “Her devrin, her kültürel iklimin kendine has sözcükleri vardır. Bu sözcükler, kendiliğinden ortaya çıkmaz” anlayışıyla hazırlandı. 

KHK ile ihraç edilen akademisyenler Tezcan Durna, Vahdet Mesut Ayan ve Mustafa Aksoy, TEGK tarafından yayımlanan “Gazeteciler için Etik Sözlüğü” hazırladı. Etik sözlük, toplamda 75 haber metni incelemesine dayanıyor ve 90 sözcükten oluşuyor.

Sözlük kapsamında incelenen gazetelerin “iktidar yanlısı”, “merkez medya” ve “sol sosyalist perspektif” olarak ayrıldığı belirtildi. İktidar yanlısı olarak Sabah, Akşam, Yeni Şafak ve Akit; merkez medya örneğinde Milliyet ve Hürriyet; sol sosyalist perspektifte yayın yapan Birgün, Evrensel ve Yeni Yaşam gazeteleri incelendi. Haber taramalarının sonucuna göre” iktidar yanlısı” olarak tanımlanan gazetelerde yabancı karşıtı ve cinsiyetçi sözcüklere daha fazla rastlandığı bildirildi.

Sözlükte, “Adam”, “Suriyeli”, “Terörist”, “Cani”, “Darbeci”, “Dış Mihraklar” gibi kelimeler tanımlandı ve “ne amaçla” kullanıldıkları bilgisi verildi.

Etik Sözlük’ün çıkış noktası ise şöyle açıklandı:
“Her devrin ve her kültürel iklimin kendine has sözcükleri vardır. Bu sözcükler, kendiliğinden ortaya çıkmaz. Toplumsal iktidar mücadeleleri, o dönemin ekonomik politikaları, sosyolojik ve kültürel değişim dinamikleri bu sözcüklerin ortaya çıkışını ve anlamlarındaki yoğunlaşma ve kaymaları önemli ölçüde belirler. İktidar her dönemde çok çeşitli biçimlerde tezahür eder. Ortaya çıkan bu iktidar biçimleri, dönem içinde kullanılan, tercih edilen ve yaygınlaşan sözcükleri öne çıkarır. Bu iktidarın hegemonik hale gelmesi, bu sözcükleri halkın diline pelesenk etmesiyle mümkün olur. Sözcükler her tekrar edildiğinde, iktidarın varlığı pekişir.”

Detaylar için:
https://etikgazetecilik.org/yayinlar/gazeteciler-icin-etik-sozluk/

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı