SANATTAN

‘Geçmiş’ ve ‘Gelecek’ kavramlarını sorgulatan sergi!

Versus Art Project, Bulgar sanatçı Krassimir Terziev’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olan Fırat Arapoğlu küratörlüğünde düzenlenen ‘Future Unforgettable’a ev sahipliği yapıyor.

Sanat, teknoloji ve medya arasındaki etkileşimin aktarılmasında çok farklı ifade olasılıklarına başvurulan günümüz ‘imajlar çağında’ Future Unforgettable sergisi görsel kayıtlar, işitsel kurgular ve sinematik dili, yeni anlatım teknikleriyle buluşturuyor. Krassimir Terziev insanın Ay’a ilk ayak bastığı günden içinde bulunduğumuz ‘Mars’a Seyahat’ dönemine kadar geçen yaklaşık yarım yüzyıllık bir süreyi kendi lensleri üzerinden izleyiciyle paylaşırken, şu soruları gündeme getiriyor:
‘Sahiden, biz bu dönemi geride bıraktık mı?’,
‘Uzay, içini Dünya’nın çöpleri ve insanın geleceğe dair hayalleri ile doldurabileceği kadar uzak mı, yoksa elimizdeki mobil gereçlerle her gün erişebileceğimiz, Mars’ın yüzeyinden binlerce görsel ve işitsel veri toplayabileceğimiz kadar yakın mı?’ ve
‘Gün-gece, geçmiş ve geleceğin olmadığı bir senaryoda otoriteryen tutumlar, klişeleşmiş toplumsal yapılar, insanlık, ulus ve kültür gibi kavramlara yer var mı?’

Üretimlerinde kendini oldukça derin bir araştırma sürecine adayan sanatçı Krassimir Terziev, Future Unforgettable sergisinde medenileştirilmiş bir ‘uzay’ yaratma çabasının çelişkilerini görünür kılmanın peşinde ve uzayın medenileştirilme çabası, 2008 yılından bu yana sanatçı için hem sanatsal bir strateji hem de bir araştırma konusu olmuştur. Kozmik atıklar, teknolojik unsurlar, astronot üniformaları ve ikonları, sanatçının insan ve makine arasındaki felsefi çatışmayı konu edinen çalışmalarında devamlı olarak kullandığı ana motifler haline gelmiştir.

Bulgaristan’da 1990’lı yıllarda klasik medyadan dijitale geçen ilk sanatçılardan olan Krassimir Terziev, bu platformu hem aygıtı hem konusu hem de sonucunda üretmek istediği eserin kendisi olarak kullanmaktadır. Video/film, fotoğraf, resim/desen gibi teknik ve ifade araçlarını bir arada kullanarak zaman ve mekân arasındaki ilişkiyi şeffaflaştırıp, yeni bir geçici-hakikat üretmektedir. Sanatçı, ‘görülmeyen’ ancak ‘hayal edilebilen’ bir paradigmayla insanlığın dünya-dışı gezegenlere yerleşme ütopyası üzerinden izleyici bir tür zaman yolculuğuna davet ediyor.

Geçmiş ve gelecek algılarınızı sorgulatacak bu sergiyi 13 Nisan 2019 tarihine kadar Versus Art Project‘de ziyaret edebilirsiniz.

Versus Art Project 
Gazeteci Erol Dernek Sokak No.11 Hanif Han
Beyoğlu – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı