RESİMSANATTAN

“Görünenin Ardındaki Kadın”ın Aşkı, Tutkusu Bu Resimlerde!

Ressam Esra Meral Demircan’ın, “Görünenin Ardındaki Kadın” isimli sergisi F Sanat Galeri’de açıldı.

F Sanat Galeri, Ressam Esra Meral Demircan‘ın maskelerin ve kalkanların ardındaki günümüz kadınının gücünü ve modern görüntüsünü simgelerle bütünleştirdiği resimlerinden oluşan “Görünenin Ardındaki Kadın” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı Demircan, eserlerinde imgelem bir dünyanın yansımasını siyah-beyaz karşıtlığında renklerle, şans kartlarıyla, aşk ve tutkuya dokunarak görünenin ardındaki asıl kadına dikkatleri çekiyor. Karmaşıklığı ve uyumsuzlukları puzzle parçaları, aşk ve kişisel şansı iskambil kağıtları ile betimleyen sanatçı, bu simgeleri kadının iç dünyasının haykırışı olarak tuvallerine aktarıyor.

‘Kadın, varoluştan bu yana hep içsel iradesinin gücüyle bilinir. Bu öyle bir iradedir ki, kimi zaman acılara, zorluklara ve zorlamalara sabrederek boyun eğmesine neden olmuştur. Kadının o ruhundaki gücü ve bunun bedenine yansıyışı yadsınamaz bir gerçektir. Bir materyal gibi görülen kadın her zaman sınırlandırmalarla karşılaşmıştır. Oysa kadın rengarenktir. O dilediği renge bürünebilir. Onun renkleri yaşamını yansıtır. O istediğinde her şeyi başarabilecek güçtedir. İşte bu yüzden kadının tüm gücü, rengi ve enerjisi iç dünyasından gelir.’ şeklinde kadını tanımlayan Sanatçı, resimleri ile kadının iç dünyasındaki enerjisini, gücünü, renklerini ortaya çıkarıyor ve kadını adeta başkaldırıya davet ediyor.

Sergi açılışına Usta Ressam Devrim Erbil de katılırken, aynı zamanda öğrencisi olan Demircan’ın işleri için şunları söyledi: ‘Esra’nın tutkuları, yeteneği ve zekasıyla diğer öğrencilerinden ayrıldığını söyleyebilirim. O her zaman kimsenin söylemeye cesaret edemediği şeyleri aşka ve tutkuya da gönderme yaparak resimlerine aktarır.’

Kadın bir sanatçının kadına dair algılarını ve inancını sergileyen eserlerinden oluşan bu sergiyi, 21 Nisan 2018 tarihine kadar F Sanat Galeri‘de ziyaret edebilirsiniz.

F Sanat Galeri
Valikonağı Caddesi, Akkavak Sokak, Polat Apt.
No:38/2 Nişantaşı- İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı