ETKİNLİKLERSERGİ

Gülhan’ın ‘İnsan İnsanı Öldürür’ Sergisi

Sanatçı Gülhan’ın ‘İnsan İnsanı Öldürür’ sergisi 8 – 14 Temmuz 2023 tarihleri arasında Adalar Kültür Merkezi’nde.

‘İnsan İnsanı Öldürür’ Sergi Projesi üzerinde onbeş yıldır çalışmakta olan sanatçı Gülhan, işlerinin neredeyse tamamını bu süreç içerisinde yaşadığı Büyükada’da üretti.

“Tarihe dönüp baktığımda insanın insanı öldürdüğünü, çizgisel zamanın akan kana bulandığını gördüm. Medeniyetlerin yükseldiğini, akabinde barbarların, avcıların gelip yok edişini de… Öldürmek insanın işlediği en büyük suç. Sadece Türkiye’de yılda ortalama iki bin kişi öldürülüyor. Öldürme eyleminin ilkelliği, öldürme güdüsünün evrimleşebilmesi ve yok olması; toplu cinayetlerin, savaşların durmasıyla bitecekmiş gibi geliyor bana. Peki, İlk cinayet neden işlenmiş? Açlıktan diyesi geliyor insanın. Yok, yok, değil. İlk cinayet kıskançlıktan. Habil’in Kabil’i öldürmesiyle başlamış ‘öldürme’ hikayemiz” diyen ve kendini sanat işçisi olarak nitelendiren Gülhan’ın Katliamlar Sergisindeki başlıca işler:

AŞKIM BENİ ÖLDÜRSENE

İlişkilerdeki öldürmelere baktığımızda -özellikle Anadolu’muzda “ya benimsin ya toprağın” ana fikriyle- öyle bir sevmiş ki aşık; aşkından öldürmüş sevdiğini. Savaş gibi toplu cinayetlerin ardından belki de ilk sırada gelir aşk cinayetleri. Oysa sevgiyle bu yola baş koyulmuş, el ele tutulmuş. Ölene dek mutlu mesut başlanmıştır bu tehlikeli aşk oyununa.

ÜÇÜNCÜ SAYFA 

Cinayetleri, intiharları, tüm aile topluca yok edişleri de sıkça görürüz üçüncü sayfa haberlerimizde. Peki biz bu üçüncü sayfa haberlerine nasıl bakıyoruz ikinci sayfadan umarsızca?

MADIMAK

Sivas Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında radikal İslamcı grubun linç girişimiyle Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 tarihinde yakılmıştır. Otelde konaklayan otuzüç şenlik katılımcısı ile iki otel çalışanı yanarak ve dumandan boğularak hayatlarını kaybetmiştir. Ayrıca dışarıda toplanan linç girişimcilerinden iki kişi de saldırılar sırasında kurşunla öldürülmüştür. Madımak Türkiye linç tarihinde ilk sıradadır.

SOMA

Soma; hem altında hem üstünde insanların öldürüldüğü yerleşim yeri. Üstünde; termik santraller hem doğayı hem üzerinde yaşayanları katlediyor. Altında; Madenlerde işçiler hala hayatlarını kaybediyor.

SURUÇ VE ANKARA GAR

Bu her iki katliamda ölen/öldürülen insanların ortak özelliği barışçıl olmalarıydı. Suruç’a çocuklara oyuncak ve barış götürmek istemişlerdi. Ankara Gar Katliamı ise barış mitingiydi. Ama barışı istemeyen ‘öldüren insan’ iki kardeşini canlı bomba olarak kullandı.

HOLİGANLAR

Eylül 1967 Kayseri’de oynanan Sivas Kayserispor maçı bizi dünya futbol tarihinde en üst sıralara taşımıştır. Bu maçtaki ‘top kafalar’ bir top uğruna birbirine girmiş ve tam kırküç kişi Kayseri Stadının tribünlerine gömülmüştür.

İKİZ KULELER II/9

İkiz Kuleler saldırısı modern çağın sivil silahlarıyla işlenmiş çağdaş bir intihar eylemi cinayetidir. Sivil yolcu uçaklarıyla ikiz kulelere saldırılmış üçbinden fazla insan öldürülmüştür.

İlk intihar eylemi cinayetlerini Hassan Sabah’ın müritleri işlemiştir. İkinci Dünya Savaşında Japon Kamikazeler bomba yüklü savaş uçaklarını kullanarak intihar eylemi cinayetlerini bir üst segmente taşımıştır.

Yirminci yüzyılda intihar eylemi cinayetleri ise salt insan bedeninde canlı bombaya dönüşmüştür.

EL AYMA

Canlı bombalar öylesine evrimleşmiştir ki Irak’ta sadece bomba lafıyla tam 965 kişi öldürülmüştür. Sürekli patlayan canlı bombalar insanların psikolojisini bozmuş. Bu bozulan psikolojiyi kullanan bir kişi; bir bayram kalabalığı sırasında El Ayma köprüsünden geçen insanları hedef almıştır. Herhangi bir silah kullanmadan “Bomba!” diye bağırarak Silahsız katliam yapmıştır. El Ayma Köprüsünde; İnsanların büyük bölümü çıkan izdihamda ezilerek bir bölümü de köprüden atlayıp boğularak öldüler.

ENOLA GAY HİROŞİMA MON AMOUR

Fizikçiler, bilim insanları gece gündüz demeden çalışıp insan öldürücü silahlar yaparken tepe noktasını atom bombasında yakalamışlardır.

Sergi Adalar Kültür Derneği Sergi Salonunda 8-14 Temmuz 2023 tarihlerinde izlenebilir.

Açılış:
8 Temmuz, Cumartesi
Saat: 17.00-20.00

Adalar Kültür Derneği
Çınar Caddesi No:86 Büyükada,
Adalar İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu