ETKİNLİKLERSERGİ

Hakan Çınar, ‘Otoportre’ Heykel Sergisi İle Zülfaris Karaköy’de

Hakan Çınar’ın ilk kişisel sergisi ”Otoportre” 19 Ekim’de Zülfaris Karaköy’de açılıyor.

Hakan Çınar’ın kendi portresinden hareketle yarattığı beş mermer heykelden oluşan enstalasyonu Zülfaris Karaköy’ün ana salonunda izleyiciyle karşı karşıya geliyor. FIELDS’in tasarımı ile katkı sağladığı enstalasyon ile sanatçı bu sergide kendini çoğaltıyor, mesafe koyuyor, ayrı ayrı da bir bütün olarak görünen kompozisyonunda heykellerden birini  parçalıyor.

Otoportre, sanatçının kendisini bir özne olarak incelemesini ve kendi bedenini kanonda konumlandırmasını gerektiren cesur bir ifadedir. Hakan Çınar kişisel sergisi için hazırlandığı üç senenin sonunda Otoportre’yi bir yüz yaratmanın ötesinde kendi bedenini; yarattığı, örttüğü, kurtardığı ve parçaladığı döngünün içinde performe ediyor. Hakan Çınar heykellerini, şimdilerde Zülfaris Karaköy olarak bilinen, tarihi 1671 yılına dayanan Karaköy’ün mücevher kutusu eski Zülfaris Sinagogu’nun ana salonuna yerleştiriyor. Sanatçı, otoportrenin doğasında var olan teatrallik ile; heykelde kendi kendini şekillendiriyor, aynı zamanda kendi kendini sahneleme alanı açıyor.

Beş mermer heykelden oluşan sergiye Taner Ceylan’ın metninin de yer aldığı bir yayın eşlik ediyor. Sergiyi 28 Ekim’e kadar Zülfaris Karaköy’de, 12:00-19:00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Zülfaris Karaköy (Eski Zülfaris Sinagogu)
Azapkapı, Perçemli Sk. No:3
Beyoğlu/İstanbul

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı