SANATTAN

Halkın Sanatçısı!

İlkokul mezunu bir kadın düşünün, ilk okuduğu kitap Maksim Gorki’nin Ana adlı eseri olsun, çektiği ilk uzun metraj film ile de New York’ta ödül alsın…

“Bu ödülü Amerika’da festival salonunda almak isterdik. Ancak maddi olanaksızlıklar nedeniyle oraya gidemedik.”

Evlendikten sonra Mersin’in Arslanköy adlı köyüne taşınan Ümmiye Koçak köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için 2001 yılında “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu” nu kurmuş. Burada hala eğitmen anne olarak canla başla çalışıyor.

Ümmiye Koçak “Hasret Çiçekleri” adlı oyunuyla 2006 yılında Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde sahne almış. Ümmiye Koçak bu kadarıyla da kalmamış, “kadının kadına olan şiddeti”ni anlatan uzun metraj bir filmle inanılmaz başarılara imza atmış.

Kadının kadına olan şiddetini konu alan Yün Bebek adlı uzun metraj filmini hem yazmış, hem yönetmiş. Ancak bu filmi çekebilmek için çok büyük zahmetlere katlanmış. Tarlada çalışarak biriktirdiği paraları son kuruşuna kadar “Yün Bebek” için kullanmış.
49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde galası yapılmış.
Tüm bu zahmetler ona New York’tan “Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü getirmiş.

Ümmiye Koçak 2

Arslanköylü Yörük Kadınlar olarak, Türkiye’deki kadınların sorunlarına dikkat çekmeye çalıştıklarını belirten Ümmiye Koçak, çabalarının ödülle sonuçlanmasını “demek ki doğru yoldaymışız” diyerek açıklıyor.

34 yıllık evli ve 2 çocuk annesi olan 58 yaşındaki Ümmiye Koçak, bugüne kadar 11 tiyatro oyunu yazdı, kurduğu tiyatro topluluğu ile 500’ü aşkın kez sahneye çıktı ve oyunlarını 30 binden fazla insan izledi.

Ümmiye Koçak 3

Başa dön tuşu