ETKİNLİKLERSERGİ

Hasan Baran Kurtoğlu’ndan ‘Şeyin Anlatısı’

Hasan Baran Kurtoğlu’nun ilk kişisel sergisi ‘Şeyin Anlatısı’ Galeri Muaf’ın yeni mekanında izleyici ile buluşuyor.
Sanatçının tuval üzerine yaptığı resimlerden oluşan sergi, 5 Kasım – 3 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul Edebiyat Evi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek.

Sanatçının işleri flu, parçalı ve katmanlaşma halleriyle hafızada önemsizmiş gibi görünen, bazı anları tetikleyen bir anlamlandırma çabasıyla birleşiyor. Büyük anlatıların aksine önemsiz, sıradan, hikâyesiz olma durumunu inceliyor. Geçmişin bellekte yalınlıktan uzak, “şimdi”de anımsananın ne olduğuna yöneliyor. İzleyiciye “Geçmiş, şimdi içinde üretildiğinde nasıl bir yanılsama bulur?” sorusunu soruyor.

Şeyin Anlatısı’nda sanatçı, kesin ve net olandan bir kaçışa hatıralarıyla, gerçeklik ile duyusal anımsamalara çağrıda bulunuyor. Kesin bir bildirimden kaçınan bu parçalar havuzu sayısız flu kurguyu da beraberinde getiriyor.

Hasan Baran Kurtoğlu
‘Şeyin Anlatısı’
5 Kasım – 3 Aralık 2021
İstanbul Edebiyat Evi

Hasan Baran Kurtoğlu Kimdir?(1990, Antalya)

2014 yılında Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra aynı yıl, aynı okul ve bölümde yüksek lisansına başladı. 2015 yılında Galeri ZİLBERMAN’ın Genç Yeni Farklı VI sergisinde yer aldı. Daha sonrasında çeşitli karma sergilerde de yer aldı. 2019 yılında yüksek lisansını tamamladı. Antalya’da kurulan bağımsız sanat alanı “ARE PROJECTS”in kurucularındandır.

Muaf Proje Çağdaş Sanat Galerisi akademik bir altyapı ile temellendirilerek, Sanat Tarihçileri Oğulcan Yıldırım ve Deniz Dalkılıç beraberliğinde 2018 yılında kurulan İstanbul merkezli bir çağdaş sanat galerisidir. Beyaz küpün dışına taşıdığı karma, kişisel ve bağımsız sergilerle Türkiye’nin zengin kültür mirasları için de farkındalık oluşturur. Mekana bağlı olmama, geçici mekanlarda sanatı izleyicilerle buluşturma felsefesi ile yola çıkarak, genç sanatçıları destekleyen galeri aynı zamanda uluslarası standartlarda nitelikli bir koleksiyon oluşumu için gerekli hizmetleri sunar. Muaf Proje Çağdaş Sanat Galerisi, Hasan Baran Kurtoğlu, Ayça Şen, Gizem Çeşmeci, Damla Yalçın, Merve Vural, Hale Feriha Hendekçigil ve Serdar Acar gibi genç sanatçıların temsiliyetini üstlenmiş ve Fırat Engin, Setenay Alpsoy, Eda Soylu, Gökçen Ataman’ın sergilerini düzenlemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu