ETKİNLİKLERSERGİ

‘Hiçbir Yerden Bakış’ Sergisi Labirent Sanat’ta

Labirent Sanat,  “Hiçbir Yerden Bakış” başlıklı sergiye 9 Aralık 2021 – 22 Ocak 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

İsmini düşünür Thomas Nagel’in aynı isimli kitabından ilhamla alan sergi; Beyza Boynudelik, Burçin Erdi, Reşat Bayraktar ve Serhat Akavcı’nın farklı bakış açıları ve yöntemlerle ürettikleri işlerini bir araya getiriyor. 

BEN KİMİM?

Yaşamımızın belli bir döneminde sınır bir tecrübe yaşadığımızda ya da bizi zorlayan bir olguyla karşılaştığımızda “ben kimim?” sorusuyla başlayan ve olmak fiilinin arkasında yatan şeyi anlamayı amaçlayan sorgulama sürecinin içinde buluruz, kendimizi. Ben kimim? sorusu benin olmaklığının koşulu olan, varlığımızın onaylandığı, vücut bulduğu birlikte yaşadığımız kişileri de kapsayan “biz neyiz? nereden gelmekteyiz? nereye gidiyoruz?” diye çoğaltılabilecek bir dizi soru kümesini de beraberinde getirir. Öznel bir deneyimle başlayan kendi varlığımızı konumlandırma ve anlama girişimi, bedensel ve zihinsel sınırlarımızın dışına taşan, halkalar halinde büyüyerek önce çevremizi, içinde yaşadığımız toplumu, coğrafyayı, dünyayı ve nihayetinde parçası olduğumuz evreni sorgulama ve anlamlandırma sürecini de başlatır. 

“BİZ NEYİZ? NEREDEN GELMEKTEYİZ? NEREYE GİDİYORUZ?”

Bir anlamda “Biz neyiz? Nereden gelmekteyiz? Nereye gidiyoruz?” soruları bireyi felsefenin, bilimin ve sanatın alanına yaklaştırır. Her kültür bu soruları bir şekilde sormuştur ve yanıtlarını elde etmek için izlediği bir yaklaşım vardır. Bilim, hayal gücünü deneysel sonuçlarla birleştirerek, kanıt üzerinde ısrar ederek, nesnel bir yaklaşımla somut verilerle ilerken; sanat, hayal gücüne yaratıcısının öznel dünya görüşünün aracılık ettiği, olasılıklar ağı üzerinden yol alır. 

SANAT İLE BİLİMİN FARKI

Sanat eserleri, şeylerin gerçek nesnel doğasını göstermeyi amaçlayan bilimsel teorilerden kökten farklıdır: sanatçılar öznel dünya görüşlerini yaratırken, bilim adamları teoriler, yasalar, hipotezler ve çözümler sunabilir. Bilim, dünyanın fiziksel doğasını ilgilendiren sorunlara ve “olguların” dikkatli bir incelemesine dayanırken, sanat yapıtlarının sağlayabileceği anlayıştan açıkça daha nesneldir. Bu yaygın kanının aksine Schopenhauer, sadece bilim adamının değil, sanatçının da nesnel bilgi sağladığını; bilim adamlarının bize insan sorunlarına yalnızca öznel, faydaya dayalı çözümler sunabilirken, sanatçıların çıkarsız bir algının sonucu olan işler yarattığını savunur. Schopenhauer, sanatçıların öncelikle sadece kişisel duyguları ifade etmekle ilgilenmediğini, eserleriyle bizi dar bir bakış açısının ötesine götürerek dünyayı sadece öznel bir perspektiften göstermediğini; deyim yerindeyse, “hiç olmayan bir bakış açısı”, yani bireysel çıkarların ve arzuların egemenliğinde olmayan, bunun yerine dünyayı kişisel olmayan, bireysellikten, egodan arındırılmış bir perspektiften sunduğunu ifade eder. Pek çok sanat eserinin yabancılaştırıcı bir etkisi vardır ve bize dünyayı algılamaya alıştığımız gibi göstermezler. Aksine, sanat eserleri bu kendinden emin resmi kökten bozar ve insanlık dışı güçlerin dünyasına girmemizi sağlar. Bu artık bir ego tarafından yönetilmeyen bir öznenin hiçbir yerden bakış açısına tekabül eder. 

Hiçbir Yerden Bakış” sergisi, dünyayı bütün olarak kavrama ve anlamlandırma sürecimizi biçimlendiren, genişletilmiş bir bilinç oluşturmamıza olanak sağlayan, öznel ve nesnel bakış açılarının düşünsel sürece katkılarını; benzer dönemlerde, aynı formasyondan geçmiş, farklı bakış açısı ve formülasyonlarla üreten dört sanatçının işleri üzerinden okunabileceği bir geçiş alanı yaratıyor. Beyza Boynudelik, Burçin Erdi, Reşat Bayraktar ve Serhat Akavcı’nın işlerinin yer aldığı “Hiçbir Yerden Bakış” sergisini 22 Ocak 2022 tarihine kadar, Labirent Sanat’ta ziyaret edebilirsiniz. 

SANATÇILARI TANIYALIM

Beyza Boynudelik

1975 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü Adnan Çoker ve Kemal İskender atölyelerinde öğrenim gördü. Aynı üniversitede, Zekai Ormancı Atölyesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Yapıtlarında tesadüflerle örülü güncel yaşamı, yaşayan bir organizma olarak kent peyzajını, hayal edilebilir su altı dünyasını ve deniz kıyısında birbiriyle meşgul figürleri işliyor. Resim yapmaya ilgi duyan her ressamın ilgi duyabileceği, tecrübesini çoğaltabileceği konuları taze bir duyarlılıkla kendinden kılıyor. Kullandığı dil, yöntemsel olarak dışavurumcu özellikler barındırsa da alt yapı açısından oldukça sağlam ve kökleri modernitenin pek çok sanatçısına uzanan karşılaştırmalı bir tarzı var. Elinin yatkınlığıyla bilgi ve duyumsamanın birlikteliği resimlerine hem keyifli bir seyir olanağı hem de şaşırtıcı bir dikkat alanı sağlıyor. Çalışmalarını ve yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir.

Burçin Erdi

Burçin Erdi, İsimsiz - Untitled, 2021, tuval üzerine karışık teknik - mixed media on canvas, 40x40cm - 22003 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim bölümünden Sakıp Sabancı Özel Sanat Ödülü’nü alarak üçüncülükle mezun oldu. Yüksek lisansını ve sanatta yeterliliğini aynı üniversitede tamamladı. Tez çalışmalarını İspanya Sevilla Üniversitesi’nde yaptı. Bir dönem İspanya’da yaşadı. 33. DYO Resim Yarışması, T.C. Orman Bakanlığı Resim Yarışması, 3. Şefik Bursalı Resim Yarışması gibi birçok yarışmada önemli derecelerin sahibi oldu. Birçok uluslarası ve yurtiçi sergi, fuar, bienallere katıldı. Eserleri özel ve banka koleksiyonları, müze ve galerilerde yer alan Burçin Erdi, İstanbul’daki ve Tekirdağ’daki atölyelerinde çalışmalarını sürdürürken, Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak görev yapıyor.

Reşat Bayraktar

Reşat Bayraktar, İsimsiz - Untitled, 2010, tuval üzerine yağlı boya - oil on canvas, 75x110,5cm(1)1964 Yalova’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü Adnan Çoker atölyesinde öğrenim gördü ve aynı atölyeden mezun oldu. Sanatsal üretimine Yalova’daki atölyesinde devam eden Bayraktar’ın resmini oluşturan temel kavramlar dışavurumun, fütüristik öğelerin, optik oluşumun ve yapısalcı yaklaşımın eşzamanda ifadesidir. Çalışmalarında bütün bu akımların izleri yer alırken bir yandan da kategorilere sığamama durumu söz konusudur. Kişiliğinden gelen, olayları didikleyip durma, görünenin arkasındaki öze yönelme, ön plandaki yanılsama ile arkadaki öz arasındaki ilişkilerin irdelenmesi, görünenin aslında bir yanılsama olduğunu kavrayış halini tuvaline yansıtmaktadır. Akıl ve ruh ile kavranan dünyanın parçalanarak tamamen soyutlanarak, sonra ruhta (derinlerde) çağrışım etkisiyle evrensele yönelimi söz konusudur.

Serhat Akavcı

Serhat Akavcı, Rorschah Testi Açılımı İle Portreler - Portraits With Rorschach Test Expansion, 1998, video, 12_40_ - 11974 yılında İstanbul’da doğdu. Yüksek öğrenimini Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünde tamamladı. Birçok uluslararası reklam ajansında sanat yönetmeni olarak görev yaptı. Katıldığı yurt içi ve yurt dışındaki yarışmalarda ödüller aldı. 15’e yakın afişi yurt dışındaki müze koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Labirent Sanat
Çatma Mescit Mah. Tepebaşı Cad. No: 56 K: 2
Beyoğlu / İstanbul

Ziyaret saatleri:
Salı – Cumartesi: 11.00 – 19.00, Cumartesi: 11.00 – 19.00

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı