ETKİNLİKLERTİYATRO OYUNLARI

“İçimizdeki Kafes” Oyunu Kadıköy’de

Tek perdelik kara komedi olan oyun, 20 Ağustos 2021 saat 21.00 ’da Kadıköy Selamiçeşme Özgürlük Parkı Tepe Sahne’de seyirci ile buluşuyor. 

OYUNUN KONUSU:

Oyun bir kara komedidir. Yaratmış olduğumuz dünyanın içerisinde; erkekler belirli bir yaştan sonra bir kafesin içine hapsedilmişlerdir ve tek amaçları oradan çıkmaktır. Buna karar verecek olan aslında bizim oyundaki karakterimiz olan Hakan olsa da bir kadın mekanizması tarafından ona eşitlik, ahlak ve vicdan anlatılmaya çalışılmaktadır. Bunu yaparken de bir yandan insanoğlunun çekirdeği olan ancak hala çözümlemekte zorlandığımız ‘’id’’-ego ve süper ego kavramları üzerinden bu dünyayı ele aldık. Hayatımızın her anında yaşadığımız kadın-erkek ilişkilerindeki gerçeklerin karmaşasıyla örülen bu oyunun en can alıcı noktası ise Hakan’ın ‘’id’’i ile tanışması olacaktır.

 HAKAN (MURAT ERGÜR)

Oyunun alt metninde egoyu canlandıran bu karakterimiz; 40’lı yaşlarında, gündelik hayatımızda sıkça rastladığımız erkek tiplerden biridir. Oyunun ilk bölümlerinde ezberden öğrendiği şeylerle hayatına devam etmek isteyen Hakan, bir yandan da neden bir kafesin içinde olduğunu anlamaya ve bununla ilgili olarak hem kendisini kontrol eden Aslı’yla hem de ‘’id’’ ile iletişim halindedir. Tabii bu anlama şekli, anlatmaya çalıştığımız durum açısından değerlendirildiğinde, karakterin aydınlanması için pek uygun bir hal değildir.

ASLI (ECMEL İS)

Süper egoyu; ahlakı, vicdanı, eşitlik anlayışını canlandıran bu karakterimiz, bir yandan bu durumla uğraşırken, bir yandan da kadınların en temel hakkı olan eşitlik kavramını savunmaktadır. Kendisini anlama konusunda sıkıntı yaşayan Hakan’la iletişim kurmaya çalışan karakterimiz, kimi zaman öğretici kimi zaman bir eş kimi zaman bir arkadaş paydasında bu durumu en çok sıkıntı yaşadıkları karşı cinse anlatmaya çalışır. Erkeğe kafesten asıl çıkış̧ biletini verecek olan Aslı, aslında Hakan’ın kendi dünyasında yaratmış olduğu süper egosudur. Bu nedenle, özellikle her gün duyduğumuz, okuduğumuz ve gördüğümüz kadına şiddet konusunda Aslı’nın söyleyecekleri, kendi karakteri açısından ve oyunu izlemeye gelecek olanlar açısından da oldukça önemli bir hal almaktadır.

İD (ERAY TÜRK)

Adından anlaşılacağı üzere, insanın en ilkel hali olarak karşımıza çıkan ‘’İD’’, bir yandan Hakan’a başka kapılar göstermeye çalışırken, bir yandan da O’nun yaşadığı karışıklıkların en temel sebeplerinden birisidir. Kimi zaman Hakan’ı yanlış yerlere sürüklüyor olsa da oyunun sonunda Hakan’a tüm bunların birer illüzyon olduğunu söyler. Başka bir yerden bakacak olursak, hepimizin en içerideki hali olan bu karakter bile kendi öğrenmişliklerinden dolayı Hakan’a çok daha karmaşık bir gerçekliğin içerisine sürükler.

Oyunun Künyesi 

İÇİMİZDEKİ KAFES”


YAZAN / YÖNETEN: ERAY TÜRK


YAPIM: TEMA KÜLTÜR SANAT & PAPAKÇI KONSEPTİ

YAPIMCI: SERCAN AKKAYA & SACİT PAPAKÇI

OYUNCULAR: MURAT ERGÜR – ECMEL İS – ERAY TÜRK

DEKOR TASARIM: VEDAT OYURYÜZ

SÜRE: 75 DK – TEK PERDE KARA KOMEDİ

Nasuh Bektaş

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı