SANATTANTİYATRO

İlk Kez Sahnelenen ‘MONTAIGNE’nin Afişinde De Bir İlk

Haber: MELİKE BİRGÖLGE

Türkiye’de ilk kez sahnelenen, 17 Kasım 2023’te prömiyerini yapan ‘Montaigne’ oyununun afişi de ilk olma konusunda da dikkatleri çekiyor.

Oda Tiyatrosu’nun yeni prodüksiyonu olan, 16. yüzyıla, deneme türünde yazdığı metinlerle damgasını vuran yazar ‘Montaigne’, iki konuda, adından söz ettiriyor.

Türkiye’de tiyatro sahnesine ilk kez taşınmasıyla öne çıkan, Kaan Erkam’ın kalemini konuşturarak yazdığı ‘Montaigne’ oyunu, sanatseverlerden tam not aldı.

‘Montaigne’i, Serdar Deniz, ‘Fayette’ karakterini Büşra Şensoy canlandırıyor.

YAŞARKEN ÖLÜR MÜ İNSAN YA DA ÖLDÜĞÜNDE YAŞAYABİLİR Mİ HÂLÂ?

Bir sınırı var mı düşünmenin, sormanın ya da aramanın, vazgeçmenin?
Yaşarken ölür mü insan ya da öldüğünde yaşayabilir mi hâlâ?
59 seneye; kaç kuşku sığar, kaç düşünce, kaç çatışma, kaç sorgu, kayıp, yanıt, kaç ölüm ya da kaç doğum?
Birbirine uzak bilinen ölüm ve doğum, düş ve hakikat, akıl ve kalp, duygu ve düşünce arasındaki o yaklaşılmazlığın boyutunu, Michel de Montaigne ile keşfe çağırıyor ‘Montaigne’ oyunu.

YAPAY ZEKA VE TASARIMI TİYATROYLA BULUŞTURAN OYUN!

Oyun, ilk kez sahnelenmesinin yanı sıra bir ilke daha daha imza atıyor. Türkiye’de, tamamen yapay zekayla yapılan oyunun afişi görenleri şaşkına çeviriyor. 1592 senesine, yapay zeka ile sanat paydasında buluşarak dönülüyor.

Öncelikle yapay zeka, 1500’lerin modasına uygun erkek ve kadın giysileriyle çizimler hazırladı. Bu karakterler yine yapay zeka yardımıyla, tarihin derinliklerine götüren büyük ve ahşap bir kütüphane dekoruyla bir araya getirildi. Ancak afişin en dikkat çekici özelliği, karakterlerin yüzlerinin gerçek oyuncuların yüzleriyle birebir örtüşmesi. Yapay zeka, oyuncuların yüzlerini karakterlerin üzerine ekleyerek, vücut postürlerini ve mimiklerini oyuncuların gerçek vücut hareketleriyle uyumlu hale getirdi. Son olarak, bu katmanlı ve derin görsele, uygun yazılar eklenerek afiş tamamlandı.

Bu çok yönlü birleşim, teknoloji ve sanatın sınırlarını aşarak, tiyatro dünyasına yeni bir soluk getiriyor. Bu başarılı projenin ardında, yapay zeka ve sanatın sınır tanımayan birlikteliği yatıyor.

Türkiye’de yapay zeka ve tasarımın gücünü, tiyatroyla birleştirerek, bir ‘ilk’in meşalesini yakan oyunun afişleri ve görsel tasarımları Türkiye’nin en prestijli grafik tasarım şirketlerinden biri olan Promedia Works ve İlker Ulubey tarafından hazırlandı.

‘Montaigne’i, ‘Ağladım’ oyunuyla üçüncü sezonda kapalı gişe oynayan, bu oyunla üç ödül alan, konservatuvar mezunu genç oyuncu, Selena Demirli Doğan yönetiyor.

***

Yapım: Oda Tiyatrosu

Oyun: Montaigne

Yazan: Kaan Erkam

Yöneten: Selena Demirli Doğan

Yardımcı Yönetmen: Taha Aykın

Yönetmen Yardımcısı: Ezgi Baştan

Yaşatanlar: Serdar Deniz

                 Büşra Şensoy

Sahne Tasarımı: Şebnem Kılınç

Işık Tasarımı: Mahmut Çaymaz

Kostüm Tasarımı: Sefa Eraslan & Mitra Kostüm Atölyesi

Ses ve Işık Operatörü: Ezgi Baştan

Reji Asistanı: Melek Karateke

Afiş Tasarımı: Promedia Works

Yapay Zeka Tasarımı: İlker Ulubey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu