ETKİNLİKLERSERGİ

Istanbul Concept Gallery Resim Sergisi – Ceren Dural “a MOMENT”

Ceren Dural’ın “Kafamda kendi ütopik şehrimi yarattım.” dediği “a MOMENT” başlıklı ilk kişisel sergisi, 3 Mayıs– 30 Mayıs 2019 tarihleri arasında Istanbul Concept Gallery’de gerçekleşiyor.
Hakan Kürklü’nün koordinatör olduğu sergide küratörlüğü Işık Gençoğlu üstleniyor. 

Sanat çizgisinde hocası Prof. Zahit Büyükişliyen’den etkilendiğini ifade eden Ceren Dural, yazar Italo Calvino’nun “Görünmez Kentler” kitabının, sergisine esin kaynağı olduğunu belirtiyor. Dural, sergisini oluşturan eserlerini tasvir ederken aynı kitabın sunuş metninden faydalanıyor: “Geometrik, kristal, geçmişsiz, derinliksiz, dıştan bakıldığında gizsiz bir kent. Kubilay Han’ın rüyalarına giren, “uçurtmalar kadar hafif, seyrek, dantel kentlerin; cibinlikler gibi saydam kentlerin; yaprak damarlarına, el çizgilerine benzeyen ve aldatıcı opak kalınlıkları içinden bakıldığında görülen telkâri kentler” in düşen gölgesi.”

Calvino’nun kelimelerle çizdiği dantelsi yapıyı fırçası ile tuvaline yansıtan Dural, tıpkı Calvino gibi (eserlerinde) geçmişten kopuk, yaşanılan ân içinde kalarak kişinin kendisi ile bizzat öznelleşen, zarif estetik yapısı, arkasına aldığı güçlü resim tekniği ile oluşturduğu eserlerini, kişiye özel atlasların günümüze düşen gölgesi olarak izleyiciye sunuyor.

Serginin küratörü Işık Gençoğlu,Sizi Dural’ın şehirlerinde yeni bir keşfe davet ediyoruz. Yeni bir dünya, yeni şehirler, yeni buluşmalar… Ceren Dural’ın yarattığı şehirlerde belki kavuşmalar, belki kavuşamamalar… Gerçek ya da kurgu olsun, eserler rengi, ışığı, ahengi ile izleyeni kendi özel alanına davet ediyor ve izleyicinin de kendisini bulabileceği ayrıcalıklı kentini sunuyor.” diyor.

Ceren Dural’ın 27 parça eserinin yer aldığı sergi, sanat ve tasarım dünyasının sosyal vitrini ve özel yeteneklerin, cesur projelerin kuluçka merkezi olan Istanbul Concept Gallery’de 03-30 Mayıs 2019 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Açılış
3 Mayıs 2019 Cuma
Saat: 19.00 – 21.00

Istanbul Concept Gallery
Tomtom Mah. Nur-u Ziya Sok. No:27/2
Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Ceren Dural Kimdir?
1981 yılında Bursa’da doğdu. Ortaokul ve liseyi İstek Kemal Atatürk Lisesi’nde bitirdi. 2009 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü, Devrim Erbil Atölyesi’nde ve Prof. Alaattin Aksoy Litografi Atölyesi’nde lisans, 2011 yılında Yeditepe Güzel Sanatlar Fakültesi Resim ve Plastik Sanatlar Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Hâlen Prof. Ergin İnan Gravür Atölyesi’nde sanatta yeterlilik/doktora tez aşamasında olan DURAL, 2011, 2018 ve 2019 yıllarında üç karma sergide yer almıştır. “A MOMENT” Ceren Dural’ın ilk kişisel sergisidir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı