ETKİNLİKLER

İstanbul Karbon Gallery Resim Sergisi – Akın Ekici ‘REM’

Çağdaş Türk sanatının yükselen sanatçılarından Ressam Akın Ekici, REM adını verdiği yeni sergisini sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

4 Nisan 2018’de İstanbul Karbon Gallery’de açılışı yapılacak olan sergi, 3 Ağustos’a kadar açık kalacak. 20 adet eserden oluşan REM, sanatçının dördüncü kişisel sergisi olacak.

Her sanatçının üretimde beslendiği birçok alanın olduğunu ifade eden Akın Ekici, üretim esnasında kendisini besleyen kaynakları ise rüya, dejavu ve hayaller olarak açıkladı. Sanatçı REM ve yeni sergisi hakkında şunları söyledi: “Gece uyumadan önce gözlerimi kapattığımda, zihnimde oluşan görüntülerin, imgelerin, desenlerin, dokuların ve renklerin sabah uyandığımda gözümün önünde daha anlamlı formlara ve kompozisyonlara dönüştüğünü fark ettim. Uyumadan önce zihnimde beliren bu imge ve çeşitli fikirler sanki sabaha kadar bir fabrikada üretim bandına girmekte ve sabah olduğunda yerli yerine oturarak süreçten çıkmış bir ürün gibi belleğimde canlanmakta. Örneğin, dağınık veya homojen bir şekilde zihnimde uçuşan yeşilli, sarılı, mavili lekeler, sabah uyandığımda gözümde içinde birçok figür veya formun yer aldığı renkli bir kompozisyon oluşturmakta, bu kompozisyon yeşil, sarı ve mavinin her tonunu barındıran soyut bir orman peyzajına dönüşmekte. Bazen de hırçın dalgalar arasında belirmiş beyaz köpüklerin üzerinde salınan su kuşlarının yer aldığı bir deniz soyutlamasına. Her sanatçının üretiminde beslendiği birçok alan mevcuttur mutlaka. Ben de birçok kaynaktan beslenmekte ve etkilenmekteyim şüphesiz.
Ancak benim işlerimde hayallerimin, dejavularımın, rüyalarımın ve karabasanlarımın büyük katkısı olduğunu yadsıyamam. Ortaya çıkan sonuç, iyi ya da kötü,  REM’ imim verimliliği ile ilgili sanırım. Dokularım, desenlerim, formlarım, kompozisyonlarım ve renklerim REM’ imden doğuyor sanki. REM ile amacım yaratıcılığımda yadsınamaz katkıları olan bu süreçten beslenen soyutlamalarımı izleyiciye sunmak.” 

KARBON GALLERY
Windowist Tower – B Katı Eski Büyükdere Cad. No: 26
Maslak – İstanbul

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı