SANATTANTİYATRO

‘Jacques ile Efendisi’nin hikayesi seyirci ile buluştu!

REST Tiyatro yapımı, Çek asıllı ünlü Fransız yazar Milan Kundera’nın yazdığı, Ayberk Erkay’ın çevirdiği ve Ragıp Ertuğrul’un yönettiği ‘Jacques ile Efendisi’ oyununun Türkiye prömiyerini Sahne Pulchérie’de gerçekleştirdi.

Jacques ile Efendisi oyunu anlattığı üç farklı hikâye üzerinden derin bir sorgulama yaşatıyor. Oyunda Jacques ile Efendisi’nin birbirine anlattığı hikâyeler canlandırılıyor. Anlatılan hikâyeler üzerinden yerleşik ahlak değerleri sorgulanırken, dostluk, güven, kıskançlık, nefret gibi duygular da sorgulanıyor. Akıl ve duygu tartıya konuyor, tartının hangi tarafının ağır geldiği seyircinin algısına bırakılıyor. Soylular ve köylüler, efendiler ve uşaklar arasında gezerken dünyanın aldatma ve aldanmalar, gerçekler ve yalanlar, güven ve hıyanet arasındaki ince çizgi üzerinde durduğu hatırlatılıyor.

Jacques ile Efendisi oyunu anlattığı hikâyeler ile insanlığa ait evrensel değerleri, insanların ilişkilerini ve yaşadığımız hayatın sorgulamasını yapıyor.
Tiraje Başaran

Oyunun ilk gösterimine ilgi yoğundu. Tiyatroseverler, sanatçılar ve tiyatro öğrencileri salonu doldurmuştu. Oya İnci ve Tiraje Başaran sanatçı dostlarını ilk gösterimde yalnız bırakmadılar.

Oya İnci

OYUNCU KADROSU

Oyuncu kadrosunda, Devlet Tiyatrolarının kıdemli oyuncularından Zeynep Erkekli, geçtiğimiz sezon “Nehrin Solgun Yüzü”yle İstanbul Devlet Tiyatrosu sahnesinde olan Serhan Süsler, uzun yıllar New York’taki oyunculuk ve yönetmenlik çalışmalarından sonra Türkiye’ye dönen Cem Baza, yine Devlet Tiyatroları oyuncusu Umut Demirdelen ile Ayşegül Yalçıner, Ali Yalçıner, Halit Barış Öncü, Erce Ahmet Kardaş ve Fulden Obiz yer alıyor.
Yaratıcı kadroyu dramaturjide Ozan Ömer Akgül, hareket düzeninde pandomim sanatçısı Mehmet Selin Sağdıç, müzikte Çiğdem Erken, ışık tasarımında Kemal Yiğitcan, dekor tasarımında Ali Yalçıner ve kostüm tasarımında Merih Süalp oluşturuyor.

KÜNYE

Yazan: Milan Kundera
Çeviren: Ayberk Erkay
Yöneten: Ragıp Ertuğrul
Dramaturg: Ozan Ömer Akgül
Müzik: Çiğdem Erken
Hareket Tasarımı: Mehmet Selin Sağdıç
Işık Tasarımı: Kemal Yiğitcan
Dekor Tasarımı: Ali Yalçıner
Kostüm Tasarımı: Merih Sualp
Oyuncular: Cem Baza, Serhan Süsler, Zeynep Erkekli, Umut Demirdelen, Ayşegül Yalçıner, Ali Yalçıner, Halit Barış Öncü, Erce Ahmet Kardaş, Fulden Obiz
Afiş Tasarımı: Gökay Genç
Fotoğraflar: Eser Köse

Haber- Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu