ETKİNLİKLER

Japon Sanat Merkezi Sumi-e Resim Sergisi – Göknil Sarıoğlan ‘Mürekkebin Ruhu’

Japon Sanat Merkezi’nde Wabiten Sergilerinin 10’uncusu gerçekleşiyor.

Göknil Sarıoğlan’ın Sumi-e eserlerinden oluşan “Mürekkebin Ruhu” isimli Sumi-e Resim sergisi 2-16 Mart 2019 tarihleri arasında Japon Sanat Merkezi’nde..

Açılış: 2 Mart Cumartesi Saat: 17.30

Japon Sanat Merkezi
Osmanağa Mah. Kuşdili Cad. Vişne Sok.
Mercanlar İş Hanı No: 50/6 Kat 2
Kadıköy/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

GÖKNİL SARIOĞLAN Kimdir?
Genç yaşlarda çizimlerine karakalem çalışmaları ile başlayan sanatçı, yüksek öğrenimini işletme üzerine yaptı. 2011-2012 yılları arasında Caferağa Medrese’sinde porselen desenleme eğitimi aldı. 2015 yılından bu yana Japon Sanat Merkezi’nde Aynur Küçükyalçın ile Sumi-e Mürekkep resmi Çalışmalarına devam etmektedir.
Uzun zamandır eski çağlardan günümüze kadar kullanılan semboller ile ilgili araştırmalar yapan sanatçı, İran sanatındaki süsleme sembolizmi üzerine Tahran ve İsfahan’da araştırmalarda bulunmuş ve çeşitli seminerlere katılmıştır.

Sumi-e Nedir?
Kelime anlamı ile sumi-e, “kömür resmi” anlamına gelmektedir. “Sumi” (kömür yani mürekkep) ve “e” (resim) karakterlerinden oluşmaktadır. Anavatanı Çin’den Zen rahipleri vasıtasıyla Japonya ‘ya yayılan sumi-e sanatında aslolan en az fırça vuruşuyla istenilen şeyin anlatılabilmesidir. Kağıdı (washi), boyaları (sıkıştırılmış kömür çubuğu ve gansai), fırçaları (fude) ile farklı bir estetiğe sahip olan sumi-e’de temel olan göze görünenin aynıyla resmedilmesi değil görünmeyenin yakalanabilmesidir. Kısacası sumi-e ruhun resme yansıtılmasını temel alır.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı