ETKİNLİKLER

Kalyon Kültür’den Taş Konak’ta Tasarım Atölyeleri

Kalyon Kültür ve Türkiye Tasarım Vakfı İş birliği ile Finlandiya Merkezli Arkki’nin Gerçekleştireceği Çocuklar İçin Uzun Dönem Tasarım Atölyeleri Nişantaşı Taş Konak’ta! 

Kalyon Kültür, Aralık ve Nisan ayları arasında Türkiye Tasarım Vakfı iş birliği ile Arkki’nin yaratıcı eğitim modüllerini Nişantaşı’nda yer alan tarihi binası Taş Konak’ta 6-11 yaş aralığındaki çocuklarla buluşturuyor. 15 haftalık bir atölye programından oluşan Arkki Çocuklar İçin Uzun Dönem Tasarım Atölyeleri, mimarlık ve tasarım yoluyla yarının yaratıcıları olan çocukların, genel inovasyon becerilerini geliştirmeyi hedefliyor. 

Çok disiplinli programlar geliştiren Kalyon Kültür, Türkiye Tasarım Vakfı’nın öncülük ettiği, dünya çapında tasarım odaklı düşünmeyi geniş bir müfredatta sunan tek örnek olan Arkki programı ile gençlerin ve çocukların potansiyellerini keşfetmelerine, geleceğin yaratıcı liderleri olmalarına ve insanlığın gördüğü karmaşık sorunları çözmelerine yardımcı oluyor. 

Kalyon Kültür’de gerçekleşecek atölyeler, Arkki Türkiye’nin Kaşifler olarak adlandırdığı 6-8 yaş ve Araştırıcılar olarak adlandırdığı 9-11 yaş aralığındaki çocuklara yaratıcı ve uygulamalı bir öğrenme süreci sunarak, tasarım odaklı düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesine katkı sağlıyor. Kaşifler’in 13 hafta boyunca ve Araştırıcılar’ın 15 hafta boyunca birbirlerini besleyecek şekilde tasarlanan atölyelere katılarak tasarım odaklı düşünme sürecine dahil olmaları hedefleniyor. 

Temel eğitimin yanı sıra, yeni ve faydalı fikirler üretme yeteneği olarak tanımlanan yaratıcılığın, çocukların hayatının her alanı için geçerli olduğunun altını çizen Arkki Çocuklar İçin Uzun Dönem Tasarım Atölyeleri hakkında daha fazla bilgi almak ve kayıt için www.arkki.com.tr adresi ziyaret edebilir. 

Arkki Türkiye’nin Kalyon Kültür’de gerçekleşecek atölyenin detaylı programı için www.kalyonkultur.org adesi ziyaret edilebilir. 

Kalyon Kültür Hakkında 

Nişantaşı’nda, tarihi ve mimari öneme sahip Taş Konak’ta yer alan Kalyon Kültür, kendini kültürel üretimi destekleyen, dijital sanat, yeni medya ve performans sanatları başta olmak üzere çok disiplinli programlar geliştiren genç bir kültür kurumu olarak tanımlar. 

kalyonkultur.org

Sanat ve Etkinlik direktörlüğünü Ceren-Irmak Arkman’ın üstlendiği Kalyon Kültür, kültürel üretimi belirli bir mekâna bağlı kalmadan, işbirlikleri geliştirerek desteklemeyi ve gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. 

Kalyon Kültür’de Devam Eden Sergiler: 

LIA: Hayatı Kodlamak 

Küratörlüğünü Ceren ve Irmak Arkman’ın üstlendiği LIA: Hayatı Kodlamak sergisi, 27 Kasım 2021 tarihine kadar Nişantaşı Taş Konak’ta yer alan Kalyon Kültür’de görülebilir 1995 senesinden beri video, performans, yazılım, yerleştirme, heykel, projeksiyon ve diğer aplikasyonları kapsayan bir çeşitlilik gösteren sanatıyla öne çıkan Avusturyalı sanatçı LIA; internet projeleri, geleneksel çizim ve resim sanatını dijital ikonlar ve algoritmaların estetiğiyle birleştiriyor. Erken dönem yazılım ve internet sanatının öncülerinden kabul edilen LIA çalışmalarının temel materyalini kodlar olarak belirliyor ve çalışmalarındaki stil, kavramsal sanata yakın duran bir minimalizm ile nitelenebiliyor. 

Türkiye Tasarım Vakfı Hakkında 

Tasarım odaklı yaklaşım ile Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen Türkiye Tasarım Vakfı 2016’dan bu yana faaliyet gösteriyor. Genç tasarımcıların gelişimlerine destek olmak ve nitelikli tasarımın üretilmesine zemin hazırlamak amacıyla birçok çalışma yürütülüyor. Bu çalışmalar arasında tasarım odaklı video içerik platformu iskele.co ve farklı tasarımcıların yazılarının yayımlandığı İskele Blog yer alıyor. Ayrıca tasarımın farklı alanlarından süreli ve süresiz birçok yayının bir araya getirildiği “Tasarım Kütüphanesi” herkese açık bir çalışma ortamı sunuyor. Detaylı bilgi için: www.turkiyetasarimvakfi.org 

Arkki Hakkında 

Arkki, 4-19 yaş aralığındaki çocukların ve gençlerin mimarlık ve tasarım yoluyla genel inovasyon becerilerini öğrendikleri ve geliştirdikleri bir yaratıcı eğitim okuludur. Finlandiya temelli Arkki, yeni nesil 21. yüzyılda ve sonrasında ihtiyaç duyulan yaratıcı zihniyet ve inovasyon becerileri ile donatarak; yarının yaratıcıları olan bugünün çocuklarının potansiyellerini keşfetmelerine, geleceğin yaratıcı liderleri olmalarına ve insanlığın gördüğü en karmaşık sorunları çözmelerine yardımcı olur. Detaylı bilgi için: https://www.arkki.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı