RESİMSANATTAN

Karolin Fişekçi’nin “İktidar Dikeni” sergisi açıldı!

Space Cactus, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Karolin Fişekçi’nin “İktidar Dikeni” başlıklı kişisel sergisi ile kutladı!

İlk dönem çalışmalarından itibaren eserlerinde kaktüsleri konu alan Karolin Fişekçi’nin uzun bir aradan sonra Space Cactus işbirliği ile ürettiği son işleri “İktidar Dikeni” başlıklı sergi ile sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Fişekçi’nin imgeleminde kaktüsler falliktir, bu bağlamda iktidarı sembolize ederler. Diğer yandan varlıklarını edilgenliklerine borçlulardır. Kaktüslerin varoluşlarındaki sertlik ve yumuşaklık karşıtlığı – hassas bedenin sert diken örgüsüyle korunması – Fişekçi açısından toplumsal politikteki karşıtlığı çağrıştırır. Politik anlayış etki/tepki üzerine inşa olur ve toplumsal zemindeki meşruiyeti bu biçimde sağlar. Metaforik olarak kaktüsler, statüko refleksinin bireyde yarattığı benzer bir koşullanmaya tekabül ederler.

Bünyelerinde bolca toprak ve su elementi barındıran kaktüsler, Fişekçi’nin resimlerinde cinsel iktidarın sorgulanması açısından da birer veriye dönüşmektedir. Fişekçi’nin tanımıyla; “bir erkeği aslında kadınlar erkek yapar”, erotik güç ve iktidar savaşı, eril/dişil öğelerin zaman zaman birbirlerinden rol çaldıkları ve karşılıklı olarak birbirlerini koşulladıkları bir pozisyon kaydırma girişimidir. Metaforik iktidar; konumlandırma, ikilik, boşluk gibi rol değişimlerinin belirleyicisidir. İktidar dikeninin acısı, tüm bu değişimlerde temsiliyet bulur. Dikenli telleri çağrıştıran gümüş rengi keskin kontrastların üzerine oturduğu yumuşak pentür, eril ve dişil öğelerin birbirini tamamlaması olarak da okunmaya açık bir matematiksel denklem üzerine kuruludur.

Karolin Fişekçi‘nin ‘iktidar’ kavramını sorguladığı ‘İktidar Dikeni’ başlıklı sergiyi 25 Nisan 2019 tarihine kadar Space Cactus‘de ziyaret edebilirseniz.

Space Cactus
Firuzağa Mah. Faik Paşa Cad. No: 51/A
Cihangir/Beyoğlu – İstanbul

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı