RESİMSANATTAN

Kerem Ağralı, ‘Doğanın Kalbi’ne götürüyor!

Çalışma pratiği mitler, sembolik anlatımlar, insan doğası ve insanın doğa içinde kendini arayışı gibi konular üzerinde şekillenen Kerem Ağralı, Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda açılan “Et cor natura / Doğanın Kalbi” isimli sergisinde insanoğlunun kendi varlığını doğanın üzerine konumlandırma çabasına gönderme yapıyor.

“Et cor natura / Doğanın Kalbi” isimli sergi, Sanatçı Kerem Ağralı‘nın kurgusal bir dünya yarattığı resimlerinden oluşuyor. İnsanın yeryüzünde varlık bulduğu ilk andan itibaren doğa ile başlayan ilişkisini ele alan Ağralı, doğa ve insanın ayrılmaz bir bütün oluşuna vurgu yapıyor. Sanatçı bu süreci, eserlerine hem Doğu hem Batı kültürüne ait sembolik anlamlar yükleyerek yansıtıyor.

Resimler,  hem vanitas gibi dünyanın geçiciliğine vurgu yapan unsurlar hem de yüzyıllar boyunca ölümsüzlüğe ulaşmak için arayış içinde olan figürler barındırıyor. Bir arada gözüken figürler, yapılar, melekler, mesneviler, DNA sarmalları, insanın iktidar hırsına göndermeleri olan taht betimlemeleri, sanatçının yarattığı kurgusal dünya içerisinde simgesel bir dil olarak görülüyor.

Ağralı’nın resimleri ölüm ve hayat arasında sürekli bir evrim içerisinde yolculuğuna devam eden insanoğlunun, doğadaki yerini bulma ve anlamlandırma çabası üzerinden şekilleniyor. Sanatçı, doğanın tam özünden, kalbinden (cor meum) gelen tınılar insanı bir çamur misali şekillendiriyor ve haykırıyor: “Bensiz var olamazsın insanoğlu!” Doğa ve onun çocukları olan insan şimdiye kadar öyle ya da böyle, insanoğlunun yarattığı tüm kıyım ve savaşlara rağmen yollarına devam ediyorlar. Bu yolculuk da ortak bilince yazılmış… Hem doğanın hem de insanoğlunun DNA’sına kodlanmış olan bilgilerden yeni bir dünya seriliyor gözlerimizin önüne.” diyen Ağralı Dünya’nın ta kendisini resmediyor. Ve bu dünyanın karşılığı sanatçıda tam olarak “Et cor natura yani Doğa’nın Kalbi” olarak ifade buluyor.

İzleyiciyi doğanın kalbine bir yolculuğa çıkaracak bu sergiyi 8 Şubat 2020 tarihine kadar Bozlu Art Project Mongeri Binası‘nda ziyaret edebilirsiniz.

Bozlu Art Project Şişli
Mongeri Binası, 19 Mayıs Mahallesi Dr. Şevket Bey Sokak No:5
Şişli / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Kerem Ağralı Kimdir?

1977 yılında İstanbul’da doğan Kerem Ağralı, lisans eğitimini 2004 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde tamamlar. Sanatsal üretiminde 2010 yılından itibaren desen ve resim çalışmaları üzerine yoğunlaşır. Sanatçının referans noktasını evren ve evrene ait olan insan tipolojisi oluşturur. Yaratılış ve evren sanatçının en çok merak duyduğu konulardır. Beslendiği ana kaynaklar doğu felsefesi, bilimkurgu, animasyon, fantastik ve anime filmler olan sanatçı kuantum fiziğine de ilgi duyar. Çeşitli ulusal sergi ve etkinliklere katılan sanatçı çalışmalarına 2006 yılından beri İstanbul Kadıköy’deki atölyesinde devam etmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı