ETKİNLİKLERSİNEMA & FİLM FESTİVALİ

Kırgızistan’da “5. Türk Filmleri Haftası” başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği’nin desteği ve Yerli Düşünce Derneği’nin organizasyonunda düzenlenen etkinliğin açılışı Bişkek Manas Sinema Salonu’nda yapıldı.

Yönetmen Öner Kılıç’ın koordinatörlüğünde düzenlenen etkinliğin açılışına, Kırgızistan Kültür Bakanı Azamat Camankulov, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alparslan Ceylan, Kırgızistan Sinema Daire Başkanı Muktalı Bektenaliyev, Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşa Dursunov ve konuk film yapımcıları katıldı.

Sinemaseverlerin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, 7. Koğuştaki Mucize filmin çocuk oyuncusu Nisa Sofia Aksungur, Aşkın Ömrü filminin oyuncusu Tuğba Ünsal onur konuğu oldu.

İki ülke milli marşlarının okunmasının ardından konuşan Camankulov, “Türkiye halkı ile Kırgız halkları dili, dini, kültürü ve tarihi bir olan kardeş halktır. Türk kardeşlerimizi ata yurdunda selamlıyorum” ifadesini kullandı.

Camankulov, Türk filmlerinin dünyada yüksek seviyeye çıktığını belirterek, “Önce dizileri ile şimdi de filmleri ile dünyada kendinden söz ettiren Türkiye’deki film yapımları özellikle konusuyla, oyuncuların tecrübesiyle ve yönetmenlerin üretkenliği ile dünyanın ilgisini çekiyor” dedi.

Kırgızistan sinema sektörünün Türkiye’deki yapımları örnek alması gerektiğini düşündüğünü vurgulayan Camankulov, “Kırgızistan mutlaka tecrübe edinmelidir. Bu tür filmler daha fazla gösterime girmeli. İki kardeş halkın çok sayıda ortak projesinin hayata geçeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Türk Filmleri Haftası’nda gösterime girecek 7. Koğuştaki Mucize filmini evinde daha önce izlediğini hatırlatan Camankulov, seyircilerden gözyaşlarını silmeleri için mendil hazırlamalarını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu