KÖŞE YAZILARISANATTANTİYATRO

‘Kuş Ölür Sen Uçuşu Hatırla’ – Hakan Altıner yazdı…

Tuna Kiremitçi‘nin sevdiği insanlardan söz ederken kullandığı çok güzel bir sözcük var: ‘Değerli’ . Önce kırılgan bir nezaket, sevgi dolu ama mesafeli bir duruşun dışa vurumu sanmıştım. Çünkü Tuna aynen öyle bir adamdır: Nazik, sevecen ama mesafeli.

Sonra farkettim ki Tuna; tüm yaşamını ‘değer’ ekseni üzerine kurmuş var olan ama farkedilemeyecek ‘değer’ler; unutulmuş ama yok olmamış ‘değer’ler ve hepsinden önemlisi unutturulmaya çalışılan ‘değer’ler…

 

İşte bu değerlerin avcısı ve savunucusu olan yazarımız; bunu çok ilginç kişiliklere büründürdüğü bir roman yazmış: ‘Dualar Kalıcıdır’

Bana kendi elleriyle teslim ettiği ve ‘bence bundan bir oyun çıkar’ dediği roman şimdi tiyatronun değerli çatısı altında ‘Aşk Kalıcıdır’ adını alarak sahneye geliyor. Hem kitabı oyunlaştırırken hem de sahneye koyarken ben de aynı yolu izledim: Uzaklaşmakta hatta kaybolmakta olan değerlere bir saygı duruşa; Aşk, sadakat, olgunluk, kıymet bilmek, özlem, fedakarlık, İstanbul ve Türkçe!

Ve bunu sahnede bir dantel gibi işleyecek oyuncu kadrosu. Gerek onların ve gerekse bu zorlu ama zevkli yolculukta payı olan herkesin emeğine sağlık.

Biz hazırız perdeleri açmaya…

Oyundan sonra günlük yaşamın karmaşasına dönerken, anlattığımız tüm değerleri hatırlıyorsak; ‘hedefe ulaştık’ demektir.

Çünkü, zaman; bunları anlatanların kim olduklarını anlatabilir ama yüreğimizin bir teline dokunan ‘anlatılanlar’a asla!

Zaten o çok sevdiğim sözde, aynı şeyi demiyor mu: ‘Kuş ölür, sen uçuşu hatırla’

Hakan Altıner – Yönetmen

“Aşk Kalıcıdır” Hakkında

İkinci Dünya Savaşı sırasında İstanbul’a sığınarak hayatta kalmış Viyanalı bir Yahudi olan Rosella Galante ile kendi yolunu bulmaya çalışan Pelin adlı bir genç kızın dostluğunu ve hayatlarının kesişmesini konu alıyor. Hakan Altıner’in yönettiği “Aşk Kalıcıdır”da Dilek Türker, Damla Cercisoğlu ve Aslıhan İşcan rol alıyor.

“Aşk Kalıcıdır” oyununun 2019 yeni sezon programı:

15 Ekim Türkan Saylan Kültür Merkezi Saat: 20.00
7 Kasım CKM Büyük Salon Saat: 20.30
8 Aralık Akatlar Kültür Merkezi Saat: 18.30

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı