SANATTAN

Mad World: ‘Peki ya toplum delirirse?’

Bozlu Art Project her yaz gerçekleştirdiği konulu karma sergilerine bu yıl 28 Haziran – 25 Ağustos tarihleri arasında küratörlüğünü Oğuz Erten’in yaptığı “Mad World” isimli sergi ile devam ediyor.

Bozlu Art Project Nişantaşı Galerisi’nde Oğuz Erten’in küratörlüğünde gerçekleşen “Mad World” sergisinde Burcu Aksoy , Ali Alışır, İlgen Arzık, Sinan Demirtaş, Server Demirtaş, Evren Erol, Murat Germen, Tülay İçöz, Çağatay Odabaş, Meliha Sözeri, Gamze Taşdan ve Semih Zeki’nin durup günü ve geleceği düşünmeye odaklanan yapıtlarına yer veriliyor.

Erasmus‘un bugün yaşadıklarımızı yüzlerce yıl öncesinde yazdıkları ile ön görmesine ve ‘Deliliğe Övgü’ kitabına atıfta bulunan serginin konusu ve mesajı şöyle:
Erasmus’un Deliliğe Övgü isimli klasikleşmiş yapıtı deliliğin bir toplum için ne kadar gerekli bir unsur  olduğunu ortaya koyar ve delilerin varlığıyla akıllı olduğumuzu fark ettiğimizi söyler. İnsanoğlunun bin yıllar içinde ortaya koyduğu, geçmişin ütopyası günümüz medeniyeti, akıl üzerine inşa edilmesine karşın bugün birçok noktadan çatırdıyor. Delilik adeta hızla yayılan bir salgın hastalığa dönüşüyor. Toplumun en alt katmanından en üst katmanına hemen hemen herkes birbirine daha deli olduğunu kanıtlarcasına eylemlerde bulunuyor. Bir çığ gibi çoğalan bu sorunlar akla bir soruyu getiriyor, peki ya toplum delirirse?! Her geçen gün ağırlığını ve yoğunluğunu arttıran bu his artık gazetelerin üçüncü sayfasından çıkıp gündemi meşgul eden tüm haberlere ve satır aralarına yayılmakta, gün içinde tanık olduğumuz cinnet vakalarıyla karşılığını bulmakta. Günlük hayatta temas ettiğimiz gerçek olamayacak kadar tuhaf; fakat tekrarlandığı ölçüde sıradanlaşan olaylar zinciri dünyayı yönetenler bazında da bir farklılık göstermiyor. Twitter yolu ile savaş başlatıp bitirmekten, nükleer füze denemeleri yapmaya,
siber savaşlardan petrol savaşlarına, doğanın ve insanın sömürüsünü meşrulaştırmaktan, ırkçılığı körüklemeye kadar uzanan bir denge kaybı yaşıyor dünya. Geçmişte kralların, imparatorların, yöneticilerin soytarıları, delileri varken dünya bu günlerde hızla bir delirium içine girerek daha da kaotik yönetimlere evriliyor.

Erasmus bugün yaşadıklarımızı yüzlerce yıl öncesinde yazdıkları ile ön görse de dünya gittiği noktayı görmekten çok uzak: “Aklıyla yükselen insan, kendi eseri olan, ama bir süre sonra kontrolünü yitirdiği resmî aklın güdümünde yavaş yavaş ağır taşları sırtlanmaya başlar ve sonunda inşa ettiği zindanına çoğu kez küçük bir pencere açmayı bile unutur.”(Desiderius Erasmus; Deliliğe Övgü) Acaba son dönemde yaşadıklarımız insanlığın kurduğu medeniyetin zindan günleri mi?

Görmezden gelinen, hoş görülen, ciddiye alınmayacak delice davranışlar artık yeni çağımız için geçerli değil. Çünkü toplumun deliliğinden bahsediyoruz. Düşünmeliyiz hem de delicesine.

Bozlu Art Project Nişantaşı
Teşvikiye Cad. No:45/1
Nişantaşı / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Murat Germen, (D)üşüş__ (F)all, 2012, C print+mat diasec, 1_1, 162 x 125 cm
Semih Zeki, Asylum, 2018, tuval üzerine karışık teknik, 50 x 38 cm (x3)
Server Demirtaş, Saklanan_Hiding, 2018

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı